Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkçe karaktersiz telefonlara yasak

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Cep telefonu mesajlarında, “ç, ş, ğ” gibi Türkçeye özgü karakterleri kullananlar, daha fazla para ödüyor ve bu durum şikayetlere neden oluyordu. GSM işletmecileri, sorunu yıl sonuna kadar çözmek için çaba harcıyor.

  Cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajlarda “ğ, i, ş, ç” gibi Türkçe karakterlerin büyük veya küçük harf olarak kullanılması durumunda mesaj boyutunun artması, abonelerin fazla ücret ödemesine yol açıyor. Mesajın bölünerek birden fazla mesaj olarak değerlendirilmesi nedeniyle aboneler bir kısa mesaj için iki hatta üç kısa mesaj ücreti ödeyebiliyor.
  Haberin devamı

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu konudaki birçok tüketici şikayetinin ardından Telekomünikasyon Kurumu’na başvurarak önlem alınmasını istedi. Kurum da aldığı kararla bir dizi düzenlemenin GSM şirketlerince hayata geçirilmesini istedi.

  Yıl sonuna kadar tamamlanması istenen düzenlemeye göre, halen kullanılan cep telefonları için Türkçe harfler içeren değişiklikler yapılacak. Değişiklikler çerçevesinde 160 karakterden az olan bir kısa mesajın birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesi önlenecek.

  Cep telefonu üretici ve ithalatçıları, Türkiye’de kullanılacak cihazlarda Türkçe harflerin kodlamasını yapabilecek donanım ve yazılım değişikliklerini tamamlayacak. 1 Temmuz 2008’den itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonlarının ithali veya satışı engellenecek.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı