TürkBarter'dan alternatif çözüm

Hürriyet Haber
23 Ocak 2002 - 20:55Son Güncelleme : 23 Ocak 2002 - 20:55

Türkiye’deki barter şirketlerine arasına geçtiğimiz günlerde yeni bir isim daha eklendi. TürkBarter, klasik barter sistemini internet ortamına da taşıyarak, e-ticaret yapılmasına olanak tanıyor.

Barter, yani “değiş-tokuş”, ya da ekonomideki tanımıyla “satılan mal veya hizmetin bedelinin, üretilen mal veya hizmetle ödendiği sistem”. Türkiye’de fazla bilinmese de dünyada 600 bin şirket tarafından kullanılıyor. Özellikle ekonomik kriz dönemleri için “hayat kurtarıcı” olarak tanımlanıyor.

Türkiye’deki barter şirketlerine arasına geçtiğimiz günlerde yeni bir isim daha eklendi. TürkBarter, klasik barter sistemini internet ortamına da taşıyarak, e-ticaret yapılmasına olanak tanıyor. (www.turkbarter.com)

Şirket, bir basın toplantısı ile tanıtıldı. TürkBarter Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sırrı Şimşek, sistemin tüm avantajlarını girişimcilere sunarak, ekonomiye alternatif çözüm yaratacaklarını söyledi. Barter’ın ABD’de 30 yıldır uygulandığını kaydeden Şimşek şöyle devam etti: “Dünya üzerinde 600 binden fazla kuruluş barter ticareti yapmaktadır. Dünya barter ticareti, merkezi ABD’de bulunan ve kısa adı IRTA olan Dünya Barter Birliği tarafından örgütlenmektedir. Türk Barter’ın hedefleri arasında barter sistemini yaymak ve her sektörden en az iki firma ile çalışmak bulunmaktadır. Kriz döneminde 20 bin şirket iş hayatına başlarken 55 bini çekildi. Kuruluşların birçoğu zarardan değil, finansal sıkıntılar yüzünden batıyor. Bu sistemi kullanan şirketler kasasından nakit para çıkmasını engellerken giderini kontrol altında tutabilir. Ayrıca stoğunu eritip, sürekli ve güvenli satışa çevirme şansını yakalar. Enflasyondan etkilenmez, böylece firma kolayca gelişebilir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı