Türkbank'ta yeni dönem

Hürriyet Haber
15.11.2001 - 12:25 | Son Güncelleme:

Türkbank Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Altınok, Türkbank`ın bankacılık işlemi yapmaya başladığını bildirdi.

Altınok, Danıştay`ın yürütmeyi durdurma kararı çerçevesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul`nun (BDDK) kararı doğrultusunda Türk Ticaret Bankası`nın bankacılık işlemlerini durdurduğunu hatırlattı.

Altınok, ``Daha sonra açılan dava sonucunda ise bu kararın yürütmesinin durdurulması kararı alındığından dolayı şimdi BDDK`nın kararının durdurulması gerekiyor. O paralelde yapılan bir işlemdir. Türkbank bankacılık işlemi yapmaya başlamış durumda`` dedi.

Tevfik Altınok, Türk Ticaret Bankası için bundan sonra nasıl bir politika izleneceğini BDDK`nın bileceğini kaydetti.

TAM BİR TANITIM OLMADI

Türk Ticaret Bankası Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardım Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı da, Türkbank`a tekrar bankacılık yapma izni verildiğini çok az insanın bildiğini belirterek,``Mevduat toplanmaya başladı, ama tam bir tanıtım olmadı. Bunu banka yönetimi kendisi yapmadı. Yönetimde biz olsak reklam yapardık`` dedi.

Şube müşterilerinde belli bir artış olduğunu bildiren Balabanlı, ``Danıştay 10. Dairesi`nde yargılama süreci devam ediyor. Yargılama sürecinde Türkbank`la ilgili olumlu karar verilir ve tanıtım yapılırsa eski ve yeni müşteriler gelir`` diye konuştu.

Türkbank`a tekrar bankacılık yapma izni verilmesiyle Türkbank`ın fon bankası olmadığının kabul edildiğini vurgulayan Balabanlı, hiçbir borcu olmayan ve bütün mevduatlarını Merkez Bankası ve Hazine`den tek kuruş almadan ödeyen Türkbank`ın 2-3 ay içinde hazırlanarak satışa sunulmasını istedi.

Balabanlı, ``Bu aşamada Vakfın üstüne düşen katkı varsa hepsini yerine getirmeye hazırız. Eğer 7 bin emekli satışa engel olacaksa, bunu alıcının üzerine yük olmaktan çıkartabiliriz`` dedi.

Celal Balabanlı, İstanbul Yaklaşımı çerçevesinde reel sektörün desteklenmesi için kurulacak fonların yönlendirilmesinde Türk Ticaret Bankası`nın görevlendirilebileceğini kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı