İZMİR HABERLERİ

Türk zeytin ve zeytinyağı Dubai'de tanıtıldı

AA / Emre Umurbilir
25.02.2016 - 14:28Son Güncelleme :

- Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Gündeş: - "Gulfood Fuarı’nda yaptığımız tanıtımla ihracatta pazar payımızı artırabilecek noktaya geleceğiz"

Türk zeytin ve zeytinyağı Dubaide tanıtıldı
AA / Emre Umurbilir

İZMİR (AA) - Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Gündeş, Dubai'de düzenlenen Gulfood 2016 Fuarı’nda yaptıkları tanıtımla ihracatta pazar payını artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Gündeş, yaptığı yazılı açıklamada, Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde 21-25 Şubat'ta düzenlenen fuara, 154'ü Türkiye'den olmak üzere 87 ülkeden toplam 4 bin 200 firmanın katıldığını belirtti.

Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının, son 15 yıldaki dikimlerle 90 milyondan 170 milyona ulaştığını aktaran Gündeş, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki 4-5 yıllık sürecin sonunda Türkiye’de 300-400 bin ton arası zeytinyağı rekoltesi, 750 bin ton sofralık zeytin rekoltesi oluşacak. 2023'te ise öngörülen zeytinyağı rekoltemiz 650 bin ton, sofralık zeytin rekoltemiz ise 1 milyon 200 bin ton. Rekoltenin katma değere dönüşmesi için ihracat şart. O nedenle hedef pazarlarda tanıtımlarımızı sürdürüyoruz. Dubai, özellikle Ortadoğu ülkeleri, Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya pazarları açısından oldukça önemli konumda. Gulfood Fuarı’nda yaptığımız tanıtımla ihracatta pazar payımızı artırabilecek noktaya geleceğiz."

Öte yandan ZZTK'nın fuarda, kuru meyve, fındık, unlu mamuller, şekerli mamuller, makarna bulgur ve kanatlı tanıtım gruplarıyla ortak "Turkey" standında yer aldığı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Türk zeytin ve zeytinyağı Dubai'de tanıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 14 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk zeytin ve zeytinyağı Dubai'de tanıtıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı