Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk-Yunan medya bildirgesi

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.02.2000 - 00:01

  BASIN Konseyi'nin geçen ekim ayında başlattığı girişim sonucu, Türk ve Yunan gazetecileri arasında 5-6 Şubat 2000 tarihinde Atina'da düzenlenen ‘1’inci Kitle İletişim Konferansı'nın kapanış bildirgesi yayınlandı. Basın Konseyi'nce açıklanan kapanış bildirgesinde, konferansın, gazeteciler, kitle iletişim organlarının yöneticileri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildiği hatırlatıldı. İki ülkenin medya dünyası arasında geçen Ekim ayında İstanbul'da kurulan iletişim kanalının açık tutulması isteğinin tekrar vurgulandığı bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

  İki ülke ilişkilerinde hasıl olan iyi atmosfer, katılımcılıkla ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla korunmalıdır.

  Türk ve Yunan medya kuruluşları arasında her türlü işbirliği yararlıdır.

  Keza üniversitelerin gazetecilik eğitimi veren iletişim fakülteleri arasında işbirliği, teşvike değer bulunan önerilerden biridir.

  Yukarıdaki amaçları gerçekleştirmek için kurulan Devamlı Temas Grubu'nun üyeleri arasında devamlı işbirliği ve iletişim kurulmuş bulunmaktadır. Bu tür işbirliği, kitle iletişim kuruluşları arasında da devamlı nitelikte olmak üzere kurulmalıdır.

  Mevcut Temas Grubu'nun faaliyetleri onaylanmış, ayrıca gerektiğinde genişletilmek üzere 'devamlı' olması uygun görülmüştür. Keza Atina Konferansı'nda beliren anlayış, üye sayısı ve faaliyeti itibariyle sistemli olarak büyütülmelidir.

  İkinci Türk-Yunan medya konferansının, Eylül 2000'de İstanbul'da yapılmasına karar verilmiştir.

  Konferans, Rodos Belediye Meclisi'nin Mayıs 2000 sonunda düzenlenmesini istediği ‘Yuvarlak Masa’ toplantısı için Rodos Belediye Başkanı'nın yaptığı daveti memnuniyetle kabul etmiştir.

  Konferans, Yunanistan'ın eski Başbakanı Constantine Mitsotakis ile Türkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopoulos'un çalışmalara bizzat katılmış olmalarını kayda değer bulmuştur.

  Çok sayıda Türk ve Yunan gazetecilerinin ve kitle iletişim kuruluşlarının yöneticilerinin konferansa katılmalarının ve çeşitli önerilerde bulunmalarının ayrı bir önem ve değer taşıdığı vurgulanmıştır. Bu önerilerin Türk-Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi hususlarında önemli ve değerli birer kaynak teşkil edeceği kuşkusuzdur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı