Türk-Yunan iş zirvesinde ikinci randevu gemide

Hürriyet Haber
28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

TÜRK-Yunan İş Konseyi'nin 2 gün süren toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yayınlanan ortak bildiride bundan sonraki toplantının ekim ayında Atina'da yapılacağı açıklandı. Organizasyonun sağlanması durumunda Türk ve Yunanlı iş adamları Ege Denizi'nde kendilerine ayırılacak olan bir gemide İş Konseyi toplantısı yapacaklar. Yaklaşık 200-300 katılımcının katılması öngörüldüğü ekim ayındaki toplantı ile Türk ve Yunanlı işadamları bir gemide biraraya gelerek ‘‘Ege'ye sahip çıkıyoruz’’ mesajı verecekler.

İstanbul'da 2 gün süren İş Konseyi kapanışında konuşan Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Şarık Tara, ‘‘Ege'ye daha çok sahip çıkalım. Ege'den tüm dünyanın istifade etmesini sağlayalım. Ve artık Ege adalarında karşılıklı olarak gidip gelen insanlara vize gibi bürokratik engeller çıkarmayalım’’ dedi.

Yunanistanlı işadamlarının Türkiye'de yapacakları yatırımların hem Türk hükümeti, hem de Türk işadamlarının güvencesinde olacağını vurgulayan Tara şöyle devam etti:

DEMOKRASİ VE BARIŞ

‘‘Türk Yunan ilişkilerindeki olumlu havadan geriye dönüş imkanı kalmamıştır. Çünkü Türk ve Yunan halkları bugünkü politikacıların da olumlu çabalarıyla barışın gerekliliğini görmüşlerdir. Türk ve Yunan halkları artık barışı istemektedirler. Eğer Türkiye ve Yunanistan demokratik bir toplumsa politikacılar da demokrasinin birn gereği olarak halkların barış isteği doğrulytusunad hareket etmek zorundadırlar. Geminin geriye dönüşü söz konusu değildir.’’

ORTAK F-16 FABRİKASI

Türk-Yunan İş Konseyi Başkanları Şarık Tara ve P. Koutsikos görüşmelerde savunma sanayinin gündeme gelmediğini söylediler. Yunanlı gazetecilerin savunma sanayi ile ilgili sorularını yanıtlayan Şarık Tara, ilginç önerisi ile Yunanlı işadamlarını şaşırttı. Şarık Tara, ‘‘Ankara'daki F-16 fabrikasını Yunanistan'la birlikte ortak yatırım haline getirelim. Atina'daki bir silah fabrikasına da ortak yatırım yapalım. Bu iki tesisi birbirimize karşı kullanmayalım. Burada da beraber üretim yapalım. Fakat benim asıl tercihim. Savunma sanayi dışındaki alanlarda ortak yatırım yapılmasıdır’’ dedi.

P. Koutsikos da savunma sanayi ele ilgili soruları, ‘‘Bunlar ince konular. Görüşmelerde hiç gündeme gelmedi. Biz hele bir ortak projeleri hayata geçirelim. İlerde savunma saniyi de konuşuruz’’ diye yanıtladı.

Yunanlılar maden aldı

BİR Yunan firması, Çanakkale'nin Biga ilçesinde Perlit madeni işletmesini satın alarak, üretime başladı.

Yunanistan'da faaliyet gösteren ‘‘Pasot’’ adlı madencilik firması, Karabiga beldesindeki SabaMadencilik Perlit Tesisleri'nin işletme hakkını satın aldı. Üretime başlayan tesislerin Türk Müdürü Maden Mühendisi Sinan Boz, tarım, inşaat ve sanayide çok geniş kullanım alanı olan Perlit madenini hammadde olarak üretip, Yunanistan'da işledikten sonra Güney Afrika ve Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini bildirdi.

Boz, Karabiga Limanı'nın yükleme ve boşaltma kapasitesinin yetersiz olduğundan yakınarak, ‘‘Liman kapasitesinin artırılması halinde, üretimi ve ihracatı artırabiliriz’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı