Dünya Haberleri

  Türk-Yunan diyaloğu Ankara'da başladı

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papendreu'nun New York'ta iki ülke arasında bir diyalog başlatılmasına karar vermeleri üzerine, bu sürecin ilk bölümü dün Ankara'da gerçekleşti.

  Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelerde turizm, çevre ve ticaret alanlarında işbirliği ele alındı. İki ülke heyetleri önce turizm konusunu masaya yatırdı. Turizm alanını ilgilendiren görüşmeler yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Heyetler öğle yemeğinden sonra da çevre ve ticaret alanlarını kapsayan görüşmelere başladılar.

  Görüşmelerde Türk heyetine ekonomik işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mithat Balkan, Yunan heyetine ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Anastasyos Skopelitis başkanlık etti. Türk heyetinde ayrıca Yunanistan'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hayati Güven de hazır bulundu. Altı kişilik Yunan heyetinde bu ülkenin Ankara Büyükelçisi İonannis Corantis de yer aldı. Ankara'daki görüşmelerin bugün de sürmesi ve Yunan heyetinin Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

  Türkiye-Yunanistan arasında başlatılan ‘‘Diyalog süreci’’nin önemli bölümü ise perşembe ve cuma günleri Atina'da yapılacak. Atina'daki görüşmelerde Türkiye'nin büyük önem verdiği terörizme karşı işbirliği konusunun yanısıra örgütlü suçlar ile kültür ve bölgesel işbirliği konuları üzerinde durulacak. Atina görüşmelerinde Türk heyetine Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun başkanlık etmesi bekleniyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı