Dünya Haberleri

  Türk yetkili: IŞİD'e karşı hiçbir askeri operasyona dahil olmayız

  hurriyet.com.tr
  11.09.2014 - 14:12 | Son Güncelleme:

  ABD önderliğindeki koalisyonun IŞİD'e yönelik operasyonlar konusunda 'gönülsüz' olduğu bilinen Türkiye'nin tutumuna dair ilk net açıklama geldi. Buna göre Türkiye, hiçbir askeri operasyona dahil olmayacak.

  AFP ajansında yer alan habere göre ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili, "Türkiye silahlı hiçbir operasyona dahil olmayacak ve tamamen insani operasyonlara yoğunlaşacak" dedi. Türkiye'nin herhangi bir muharebe misyonuna katılmayacağını veya silah tedarik etmeyeceğini söyleyen yetkili, "Rehineler sebebiyle elimiz kolumu bağlı" diye konuştu.

  Aynı yetkili, Türkiye'nin İncirlik Üssü'ni ABD önderliğindeki her türlü insani ve lojistik operasyonlar için açabileceğini ancak ölümcül sonuçları olabilecek herhangi bir saldırı için kullanılamayacağını vurguladı.

  Türk yetkili: IŞİDe karşı hiçbir askeri operasyona dahil olmayız OBAMA ABD’NİN IŞİD’LE MÜCADELE PLANINI AÇIKLADI

  Türkiye'nin ABD önderliğindeki koalisyonda, rehine krizinin tırmanmasından çekindiği için güçlü bir rol üstlenmek istemediği biliniyordu. Önce Irak'ta ardından da bölgedeki diğer ülkelerde görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ise yarın da Türkiye'ye bir ziyaret düzenlemesi bekleniyor.

  Öte yandan Türkiye'nin IŞİD'e karşı askeri operasyonlarda yer almayı reddetmesi, 2003'te ABD'nin Irak'ı işgali sırasında sergilediği tutumu hatırlattı. Ankara o zaman da 60 bin Amerikan askerinin Türkiye'yi üs olarak kullanmasına izin vermemişti.

  Etiketler: koalisyon
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı