Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk Veto'yu değerlenderdi

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2000 - 00:01

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Şartla Salıverilme Yasası’nı bir kere daha görüşülmek üzere iade etmesiyle ilgili olarak, "Cumhurbaşkanı, Anayasa’nın kendisine verdiği bir yetkiyi kullanmıştır" dedi.

  Türk, Adalet Bakanlığı’ndan ayrılırken gazetecilere, Cumhurbaşkanı Sezer’in şartla salıverilme ve ceza ertelemesini öngören yasayı iade etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Bakan Türk, daha önce de bazı suç ve cezaların affına ilişkin yasanın o zamanki cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade edildiğini hatırlattı.

  Bunun ardından şartla salıverilme ve erteleme modeline dayalı yeni bir kanun çıkarttıklarını ifade eden Bakan Türk, şöyle konuştu:

  "Böyle olunca Sayın Cumhurbaşkanı bu kanunun da bir kez daha görüşülmesini istemek yetkisine sahiptir. Cumhurbaşkanı, Anayasa’nın kendisine verdiği bir yetkiyi kullanmıştır. Şimdi ortaya çıkan durumun öncelikle koalisyon hükümetinin genel başkanları arasında değerlendirilmesi gerekmektedir. Umuyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın geri gönderme gerekçesinde de belirtilen noktalar dikkate alınmak suretiyle ülke yararları gözönüne alınarak, bir yandan af konusunda yaratılan beklentileri karşılayan, bir yandan da işlenen suçlardan dolayı mağdur olanların duygularını rencide etmeyecek, dolayısıyla toplum vicdanının kabul edeceği bir çözüm bulunacaktır."

  CEZAEVLERİNİN HARAKETLENECEĞİ YÖNÜNDE KAYGIM YOK

  Adalet Bakanı Türk, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı’ndan bunun sinyallerini almış mıydınız" sorusu üzerine, "Ben, ondan sonra yaptığım açıklamalarımda Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu kanunu incelemekte olduğunu ifade etmiştim" dedi.

  Basın yoluyla işlenen suçlara ilişkin bir soru üzerine de Türk, Cumhurbaşkanı Sezer’in geri gönderme gerekçesinde bu konuda herhangi bir değerlendirme olmadığını söyledi.

  "Cezaevlerinin hareketleneceği yönünde bir kaygınız var mı" sorusuna karşılık da Bakan Türk, böyle bir kaygısı olmadığını, bu tür olayların gerçekleşmemesini umduğunu ifade etti.

  Türk, cezaevlerinde herhangi bir önlem alınıp alınmadığının sorulması üzerine de "Herhangi bir önlem alınmış değil. Zaten gerekli önlemler her zaman var" dedi.

  Bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı Sezer, bugüne kadar gönderilen bazı kanunları Anayasa’ya aykırı bulduğu gerekçesiyle geri gönderdi. Hükümet bu anlamda nasıl bir adım atacak? Ne zaman Anayasa’ya uygun bir yasa gönderecek" sorusuna, "Sayın Cumhurbaşkanı Anayasal yetkisini kullanmıştır. Geri gönderme gerekçesinde benim kişisel olarak haklı bulduğum yönler var, katılmadığım yönler var. Ama Sayın Cumhurbaşkanı ile herhangi bir tartışmaya girmek doğru olmaz. Bütün bunlar değerlendirilecektir. Af kanununu hükümet teklif etmiş, TBMM kabul etmiştir. Bütün bunlar tekrar değerlendirilecektir" yanıtını verdi.

  ERBAKAN’IN DURUMU

  Adalet Bakanı Türk, "Kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın bu durumda 14 Ocak’ta cezaevine girmesi söz konusu. Bu durumda yeni bir düzenleme yapılacak mı" sorusuna karşılık da yeni bir düzenleme yapılmayacağını belirterek, "Kişiler için özel bir düzenleme yapılmaz. Hukuk genel ve soyuttur. Hukukun genel ve soyut ilkeleri doğrultusunda bundan herkes yararlanır ve herkes sonuçlarına katlanır. Sayın Erbakan için de bu çerçevede değişikliği düşünmek lazım" diye konuştu.

  Başbakan Bülent Ecevit ile telefonla bir görüşmelerinin olup olmadığının sorulması üzerine de Türk, "Hayır, henüz olmadı" yanıtını verdi.

  Adalet Bakanı Türk, bir başka soru üzerine de cezaevlerindeki ölüm oruçlarına ilişkin yeni bir gelişme olmadığını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı