Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk ve İslam sanatına ilan-ı aşk

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  Osmanlı sanat eserlerine ‘aşk’ derecesinde hayranlık duyan Ekrem Hakkı Ayverdi'nin koleksiyonundan seçilen eserler ilk kez günışığına çıkarak bir sergide yer alıyor. Bu sergi 24 Aralık'a kadar Sadberk Hanım Müzesi'nde görülebilir.

  Osmanlı Mimarisi'ne ilişkin sekiz ciltlik eseriyle tanınan ünlü mimar ve koleksiyoner Ekrem Hakkı Ayverdi'nin özel koleksiyonundan seçilen eserler ilk kez Sadberk Hanım Müzesi'nde sergileniyor.

  Türkiye'nin ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyan Sadberk Hanım Müzesi'ndeki sergi ağırlıklı olarak hat sanatının seçkin örneklerini içerse de Türk ve İslam sanatının diğer dallarına da yer veriyor. Koleksiyonda 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan geniş süreçte hat sanatına yön veren tüm üstadların yapıtları, hattatların ellerini güçlendirmek için antreman yaptıkları ok ve yaylar, 16. yüzyıl mavi-beyaz dönemine ait eşsiz örnekler ve duvar çinileri, 18. yüzyıl Kütahya seramiklerinden örnekler, 19. yüzyıl Beykoz camları ve Tophane lüleleri ile fincanları, her biri sanat eseri niteliğinde kalemtıraş, makta, makas, kalem kutusu ve hokkadan oluşan yazı takımları, zarif yemek takımları, tombaklar, çatma ve kemah gibi 16. yüzyılın değerli ipekli dokumalarından parçalar ve ince bir zevkin ürünü olan el işlemeleri bulunuyor.

  Ekrem Hakkı Ayverdi'nin kendi kurduğu Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı'na bağışladığı eserlerden oluşan bu sergi; mimar, mühendis, restoratör, Osmanlı Mimarlık Tarihi'nde abideleşmiş bir araştırmacı ve geleneksel sanatlarımıza sahip çıkan cömert bir Osmanlı efendisi olarak tanınan Ekrem Hakkı Ayverdi'yi tanımak için de iyi bir fırsat.

  Sadberk Hanım Müzesi, Piyasa Cad. 25-29, Büyükdere.

  Tel: (0212) 242 38 13-14

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı