Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Türk ve Ermeni gençleri buluşacak

  02 Mayıs 2007 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2007 - 00:18

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, iki ulus arasındaki gerginliklere son vermek amacıyla Türk ve Ermeni gençleri biraraya getirecek bir proje hazırladılar.

  ODTÜ Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nca (DPUİT) kurulan "Türkiye Üniversiteleri Öğrenci Yaklaşımları" (TUOY) isimli platform, 4-6 Mayıs tarihleri arasında ODTÜ’de "Güncel Bir Konu Olarak Türk-Ermeni İlişkilerinde Türkiye Üniversiteleri Yaklaşımları Projesi" başlıklı bir kongre düzenleyecek.

  "Soykırım" ile ilgili tartışmalara girilmeyecek olan bu kongrede, aralarında Türk-Ermeni İş Konseyi Başkanı Kaan Soyak, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç.Dr. Suavi Aydın ve ASAM Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nden Uzman Serdar Palabıyık’ın da bulunduğu bir grup uzman konuşmacı yer alacak. İki ülke insanı arasındaki gerginliği azaltmanın yollarının aranacağı konferansta, ODTÜ’lü öğrenciler projelerini anlatacaklar. Kongrenin ikinci günü projeye destek veren Türkiye’den 40 üniversitenin uluslararası ilişkiler bölümü öğrencileri, proje için hazırladıkları önerilerini sunacaklar.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • muharrem kilic 2.5.2007 11:14:14
   Çok olumlu bir girişim. Tarihin artık kuruyup kapanması gereken yaralarını kaşıyarak, 90 yıllık acılardan kendilerine ulusal nefret ve savaş malzemesi çıkaran ve iki halkın geleceğini karartmaya ahdetmiş olanları aşma yönünde umutlu bir çaba. Dilerim ki, yurdumuzun parlak gençleri öncülüğünde başlatılan bu yeni atılım sonuç verir ve her iki halk da olup bitenleri "dar etnik" değil "büyük insanlık" ölçeğinde özgürce değerlendirir ve özümler.<br>Umut aydın gençlerde!
  • atila karacaoğlu 2.5.2007 10:35:03
   Bu tip etkinliklerin ermeni yurttaşlarımızın güvenlerini artıracağını Türk ve Ermeni halkları arasındaki yakınlaşmayı ve düşmanlıkların nedenlerinin sorgulanacağı olumlu yaklaşımlar olarak görüyor; benzer etkinliklerin artırılmasını diliyorum.
  Sayfa Başı
  Haberleranne dizisianne yeni bölümanne 7. bölümbodrum masalıbodrum masalı 16. bölümbodrum masalı yeni bölümokullar ne zaman tatil olacak