"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Türk ve Alman ‘Nobel’leri

ALMANYA’nın Bavyera eyaletinde Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonu var.

Eyaletin başkenti Münih’te ise ‘idol’ olarak kabul edilen SPD’li Christian Ude beş dönemdir belediye başkanlığını yürütüyor. Kendisini tanıdığımız için sık söz ederiz. Çünkü örnek bir belediye başkanı. Beş dönem seçilmesi de bir rekor... Görevine bisikletle, metroyla veya yürüyerek gidip geliyor. Ekonomik durumu kötü olan belediyelere yardım ediyor, sokaktaki herkesi kucaklıyor. İki hafta önce partisi tarafından 2013’te yapılacak eyalet seçimlerine başbakan adayı olarak katılma kararı aldı. Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin  ‘kalesi’ Bavyera’nın, Münih dışında Ude ipi göğüsler mi? SPD’liler açısından beklenti büyük ama biraz zor. Ancak Hıristiyan Birlik Partileri, (CDU-CSU) tarihlerinin en sıkıntılı dönemini yaşıyorlar. Bu durumda Yeşiller’le bir koalisyon muhtemel görülüyor SPD için... Küresel krizin dalgalanma süreci devam ederse Hıristiyan Birlik Partileri’ne yol görüneceği yorumları yapılıyor.
Münih Belediye Sarayı’nda pazar günü Alman-Türk Dostluk Federasyonu’nun (TDF) ödül töreni vardı. Türk ve Almanların ‘Nobelleri’ olarak nitelendiriliyor bu ödüller. Ankara’ya dönüp CHP’de siyasete atılan Ali Kılıç’ın kurup uzun süre başkanlığını yürüttüğü TDF’nin yönetimini bir yıldır Cihan Sendan yeni bir ekiple yürütüyor. Türk ve Almanlardan oluşan 25 kişilik jürinin seçmiş olduğu kurum ve kişilere verilen ödüllerin tartışmasız benimsenmesi önemliydi.
TDF Başkanı Cihan Sendan açış konuşmasında vatandaşlık talebini şu sözlerle gündeme getirdi:
“Almanya’da 10 sene yaşayan ve doğan her ferdin otomatikman çifte vatandaşlık hakkını kazanmalarını etik bir gerekçe olarak görmemiz, haklar ve sorumluluklar bağlamında eşitlik ilkesini önemsememiz gerekiyor” dedi.
Ödül alan Türk ve Almanların yaptıkları konuşmalarda, Almanya’da artık Türklere farklı bir gözle bakıldığı hemen fark ediliyor artık; “Biz bu Türklere baştan iyi gözle bakmamışız” biçimindeki yorumlar dikkat çekiyor.
Türkiye’nin AB’ye girme konusunda iştahının gerilemesiyle birlikte kim ne derse desin, Türkiye ‘içeri’ alınsın veya alınmasın, iki ülkenin ekonomiden siyasete kadar her türlü ilişkisinin daha da gelişeceği işaretleri önemliydi. (Başbakan Erdoğan, 1 Kasım’da Berlin’e gidiyor.) Bunun ipuçları, Belediye Başkanı Christian Ude ile Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth’un konuşmalarında görüldü. Ude “Ödülleri hak eden kişiler aldı” derken, Roth’un bu ödüllerin ‘dostluğun simgesi’ olduğunu söyledi. Bavyera eyaletinin bir önceki Başbakanı CSU’lu Dr. Günther Beckstein’ın ‘tatlı’ atışmaları ve sonra da kucaklaşmaları Almanya’daki siyaset kültürünün güzel bir örneğiydi.
ÖDÜLLERİ KİMLER ALDI
Politika: Claudia Roth (Yeşiller Partisi Eşbaşkanı), Kültür: Ertuğrul Günay (Kültür ve Turizm Bakanı), Spor: Almanya Futbol Federasyonu, Eğitim: Friedrich Eber Vakfı, Ekonomi: Gazi süt ürünleri ve sucuk-salam firması, Destekleme: Nuri Özaltın (Gloria), Medya: Metropol PM (Tamer Ergün Yıkıcı) ve Dayanışma: Kenan Kolat (Almanya Türk Toplumu Federasyonu Genel Başkanı).
(Münih yazılarına devam edeceğiz.)

Sinemaya 90 milyon dolar destek

‘KÜLTÜR’ Ödülü’nü kazanan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kızılcahamam toplantısı nedeniyle gelemedi. Yerine ödülü alan danışmanı İbrahim Sarıtaş, kültür alanında yapılan çalışmaları anlatan bir konuşma yaptı. Buna göre, Türkiye’de kültürel altyapı çalışmalarında, arkeolojik kazı çalışmalarına son yıllarda verilen ödeneğin 16 kat arttırılarak 31 milyon TL’ye, müze ve ören yeri ziyaretçisi sayısının 7.5 milyondan 26 milyona, kültür merkezi sayısının 42’den 98’e, Devlet Tiyatroları sahne sayısının 23’den 58’e, özel tiyatrolara verilen desteğin 4 kat yükseltilerek 3.5 milyara, opera ve bale turne sayılarının 98’den 380’e çıktığını belirtti. Sarıtaş ayrıca, sinema sektörüne verdiği yaklaşık 90 milyon dolar destekle 2005-2011 döneminde yerli sinema seyirci sayısının 2 milyondan 22 milyona yükseldiğini, yılda 9 olan yerli film sayısının artık 70’leri bulduğunu, bu sayede uluslararası alanda önemli ödüllerin sahiplerinin artık Türk sinemacıları olduğuna dikkat çekti.

2012’de Alman turist sayısı % 18 artacak

GLORİA Otelleri’nin sahibi Nuri Özaltın’a verilen ‘destekleme’ dostluk ödülünü TUI Holding Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner aldı. Baraner, Türkiye’ye turist olarak gelen Almanların sayısının 5 milyonu bulduğunu belirterek 2012 yılı verilerinin şimdiden % 18 artış gösterdiğini anlattı. Baraner, Türklerle Almanlar arasındaki entegrasyonunun üç boyutlu olduğunu söyledi. Birinci boyutun Almanya’da yaşayan Türklerle Almanlar; ikincisinin Türkiye’ye tatile gelen Almanlarla Türkler arasında; üçüncü entegrasyonun da Türk ve Alman şirketlerinin Hindistan, Arap ülkeleri ve daha başka ülkelerde ortak olarak yaptıkları yatırımlar ve projeler olduğunu belirterek “Bu yüzyıla Türk-Alman ortaklıkları damgasını vuracaktır” dedi.

- Bavyera Belediye Başkanı Christian Ude, Nuri Özaltın’a, Türkiye’den başka Almanya’da spor ve kültür örgütlerine verdiği ciddi orandaki maddi ve manevi katkılarından dolayı teşekkür ederken, en yoğun alkışı aldı.

Etiler kurtulmuş!

 MEDYA’da, TOKİ’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Etiler’deki üç okulu devraldığı haberleri etkisini göstermiş. TOKİ eski başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bu konuda Milli Eğitim ile bir protokol aşamasına gelinmesine rağmen anlaşmanın imzalanmadığını söylüyor. Yeni TOKİ yönetimi bundan sonra ne yapar, bilinmez. Bayraktar’ın bakan olmasından sonra TOKİ yine Başbakanlığa bağlı bir kurum olarak kaldı.

Siluet uyarısı

 İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, 13 Ekim’de İstanbul’un siluetini korumaya yönelik bir plan hazırlanması kararını meclisten geçirdi. Alınan karar metninde fiili durumla ilgili bir açıklamanın olmaması; Zeytinburnu’ndan İstanbul’un siluetine giren gökdelenlerin yükselmesine müsaade mi edilecek sorusunu gündeme getiriyor.
İstanbul’un tarihi siluetine tecavüz eden bu gökdelenlerin, siluete etki etmeyecek kota indirilmesi tek çözüm yoludur.
Mimar ve Mühendisler Grubu

X