« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk Usain Bolt, Dwain'e karşı

66. Cezmi Or Kupası, Usain Bolt'tan sonra 200 metrenin en hızlısı milli atlet Ramil Guliyev ile dünya salon şampiyonu İngiliz Dwain Chambers'ın çekişmesine sahne olacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dünya rekortmeni Jamaikalı sprinter Bolt'tan sonra 200 metrenin en hızlı atleti olan ve iki ay önce Türk vatandaşlığına geçen Azeri asıllı Guliyev, elinde bulundurduğu yarışma rekorunu Chambers'a kaptırmamak için 66. Cezmi Or Kupası'nda ter dökecek.

Guliyev'in formasını giydiği Fenerbahçe Kulübü'nün Atletizm Sorumlusu Fikret Çetinkaya, yaptığı açıklamada, milli atletin, 11 Haziran'da yapılacak kupada, Chambers'ın da arasında bulunduğu iddialı atletlerle 100 metre mücadelesi vereceğini söyledi. Çetinkaya, yarışmaya iyi hazırlanan Guliyev'in, elinde bulundurduğu 10.08'lik yarışma rekorunu koruyup, daha iyi derece elde etmek istediğini belirtti.

Chambers, Türkiye'nin, Avrupa Atletizm Birliği (EAA) onayına sahip tek pist yarışması “EAA Permit” 66. Cezmi Or Kupası'nda geçen yıl 100 metrede 10.18'lik zamanıyla birinci olmuş, ancak Guliyev'in rekoruna ulaşamamıştı. İstanbul'da Guliyev ve Chambers'ın güçlü rakipleri arasında, İngiliz Marlon Devonish, Bahamalı Adrian Griffith ve Faslı Aziz Ouhadi de bulunuyor. 35 yaşındaki Devonish 100 metrede geçen yılı 10.18 ile bitirmiş, Griffith de bu yıl rüzgar yardımıyla 10.16'lık zamanıyla koşmuştu. Ouhadi ise bu sezon 10.22'lik derece elde etti.

GULİYEV

Dünyanın en yetenekli genç sprinterleri arasında gösterilen milli atlet Ramil Guliyev, 2009 Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları'nda 200 metrede elde ettiği 20.04'lük derecesiyle, Usain Bolt'tan sonra pistlerin en hızlısı olmuştu.

Avrupa gençler şampiyonluğu bulunan ve iki yıldır Fenerbahçe adına yarışan 20 yaşındaki atlet, ay-yıldızlı forma uğruna 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda ve 2011 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Azerbaycan forması giymedi.

Pekin-2008'de Usain Bolt'un dünya rekoru kırdığı 200 metre finalindeki tek beyaz atlet Guliyev, 2012 Londra Olimpiyatı'nda ay-yıldızlı formayla koşabilecek.

CHAMBERS

1999 yılında 100 metrede dünya üçüncüsü olan, ancak 2003 yılında karıştığı BALCO doping skandalı nedeniyle pistlere 2 yıl ara veren Dwain Chambers, atletizm tarihinin en iyi atletlerinden biri olarak gösteriliyor. İngiliz atlet, 2008 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda 60 metrede gümüş, geçen yıl da altın madalya kazandı. 33 yaşındaki atletin 2009 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 60 metrede altın, bu yılki şampiyonada ise gümüş madalyası bulunuyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler