Gündem Haberleri

  Türk’ün canı patlıcan

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sadece kazalar için değil, skandalları örtbas için milyonlarca dolar tazminat ödeniyor ABD'de... Vatandaşlarına bu kadar cömert olan yasalar, Türk mağdurlara sıra gelince kesenin ağzı kapandı. Saratoga Uçak Gemisi'nin yanlışlıkla vurduğu Muavenet Muhribi mağdurları için ABD, 15 biner dolar ödüyor.

  ABD, 1992 yılında Saratoga Uçak Gemisi tarafından yanlışlıkla vurulan Muavenet Muhribi'nde yaralanan askerlerimize 15 biner dolar tazminat ödemek istediğini bildirdi.

  CHP Milletvekili Onur Kumbaracıbaşı, olayda ölen, yaralanan ve manevi açıdan zarar görenlerin akıbetini soru önergesi ile Meclis gündemine getirdi. Önergeye yanıt veren Dışişleri Bakanı İsmail Cem, 1 Ekim 1992'de meydana gelen olayda 5 Türk askerinin şehit olduğunu, 31 askerin yaralandığını ve pekçok gemi personelinin manevi zarar gördüğünü, ABD makamlarıyla tazminat konusunda görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

  Cem, 4 personelin önerilen tazminatı kabul ettiğini, kalanların ise ABD'de dava açtıklarını anlattı. Dava aşamasında 4 kişinin daha anlaşma yaparak önerilen tazminatı aldıklarını anlatan Cem, ABD'de sonuçlanan davayla sorunun diplomatik yoldan çözümünün kabul edildiğini de bildirdi.

  Cem, dava sonucuna bağlı olarak zarar görenlere iki seçenek sunulduğunu belirterek, ‘‘Bu durumda davacıların ABD Dışişleri Bakanı tarafından yabancı ülkelerle dostane ilişkilerin muhafazası amacıyla kullanılabilecek azami 15 bin dolarlık ödemeden yararlanma ve kongreden sözkonusu tazminata dönük özel bir yasa çıkarılmasını sağlama seçeneği sunuluyor’’ dedi.

  Süper tazminatlar

  Donanma kazasında bir kişiye 575 bin dolar

  Amerikan donanmasında 1988’deki tatbikatta kazada ölen K. T. Joseph adlı subayının ailesine 575 bin 182 dolar tazminat ödenmişti.

  İran'a 54.5 milyon dolar tazminat

  ABD donanmasına bağlı Vincennes’in 1988’de ‘‘yanlışlıkla’’ düşürdüğü İran'a ait yolcu uçağında ölen 290 kişinin ailesine toplam 54.5 milyon tazminat ödendi.

  Travestiye 885 milyar

  ABD'de, kazada yaralanan ve travesti olduğu için tıbbi müdahale yapılmayarak ölen Tyrone Hunter'ın ailesine 2.9 milyon dolar, yani 925 milyar lira ödendi.

  Çorbada sinek tazminatı

  Kuzey Carolina’ya bağlı Charlotte’taki bir lokantada yemek yiyen bir kadın, çorbasındaki böceği yuttuğunu fark etmesiyle açtığı davadan 600 bin dolar (yaklaşık 193 milyar lira) kazandı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı