İZMİR HABERLERİ

Türk turizmi için birlik zamanı

DHA
28.03.2016 - 12:06Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Edit Güt Habif, 2016 yılında Türkiye'nin turizm gelirlerinde azalma olacağını belirterek, "Turizm sektöründeki olumsuz havayı dağıtmak için yabancı turisti Türkiye'ye tekrar kazandırmak gerekiyor" dedi.
Türk turizmi 2015 yılı gelirlerinde yüzde 8.3 azalma yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre turizm geliri, 31 milyar 464 milyon 777 bin dolarda kaldı. Terör olayları sonrasında düşüş bekleyen turizm sektörü temsilcilerine uzmanlar, yabancı turist için birlik olmak ve yeniden kolları sıvamak gerektiği önerisinde bulunuyor.
Hizmet üreten turizm sektörünün yapısını değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Edit Güt Habif, 2016'da da turizm gelirlerin azalacağını belirtti. Turizmin terör olaylarından olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında geldiğini kaydeden Habif, şunları söyledi:
"Turizmdeki daralmanın ülke ekonomisine de olumsuz yansıyacağı yadsınamaz bir gerçektir. Turizm sektöründeki olumsuz havayı dağıtmak için yabancı turisti Türkiye'ye tekrar kazandırmak gerekiyor. Yabancı turist talebi azaldığı için yerli turiste yönelmek ise sektör açısından kalıcı bir çözüm değildir. Yerli turist talebini arttırmak sektörün kısa vadede zarar etmesini engelleyip ayakta kalmasını sağlayabilir ancak ülkeye döviz kazandırması söz konusu değildir. Yabancı turist talebini tekrar arttırmanın başlıca yolu ülkenin güvenlik açısından bir zafiyetinin bulunmadığına turistleri ikna etmekten geçiyor. Bu doğrultuda, ülkenin imajını olumlu yönde geliştirecek tanıtım çalışmaları yapılmalı ve tanıtım bütçesi artırılmalı."
2016 turizm eylem planında yer alan ve Türkiye'ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine yönelik destek çalışmalarının arttırılması gerektiğini kaydeden Habif, Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerel halk ve sektör çalışanlarının, ülkeye güvenilir imajını yeniden kazandırmak adına işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.
"ABD VE MISIR DA YAŞADI"
Tarih boyunca terörün turizme olumsuz etkilerinin dünyanın birçok ülkesinde görüldüğüne dikkat çeken Habif, "ABD'de 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ülkedeki turizm talebi dramatik bir şekilde düşüş gösterdi. Buna benzer olarak, ekonomisinde turizm gelirleri çok büyük bir yere sahip olan Mısır'da yaşanan terör olayları, ülkeye olan turistik talebin oldukça azalmasına ve turizm gelirlerinin düşmesine neden oldu" dedi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Türk turizmi için birlik zamanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 12 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk turizmi için birlik zamanı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı