Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Türk turiste vize kalktı mı

  28 Mart 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 2009 - 10:17

  Almanya’da Berlin İdari Mahkemesi, nakliye şoförleri gibi yalnız aktif hizmet sunanların değil ’pasif hizmet’ alacakların da vizesiz seyahat edebileceğine karar verdi. Kararın Türk turistlere de vize muafiyeti getirdiği öne sürülüyor.

  Berlİn İdari Mahkemesi’nin 25 Şubat 2009 tarihli hükmünde, Avrupa Adalet Divanı’nın (ABAD) Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının "pasif hizmet" almak isteyen Türk vatandaşları için de geçerli olacağı bildirildi. Alman mahkemesinin "pasif hizmet" alanını tanımlamaması nedeniyle, Türk turistlerin Almanya’ya vizesiz seyahat edip edemeyecekleri konusunda herhangi resmi hüküm yok. Sol Parti Federal meclis milletvekili Sevim Dağdelen ise, mahkemenin kararı doğrultusunda turist olarak seyahat etmek istediklerini kanıtlayanların vizeden muaf olmaları gerektiğini söyledi.

  Alman Federal İçişleri Bakanlığı, ABAD’ın Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının yalnız "aktif hizmet" sunacak Türk nakliye şirketlerinde çalışan TIR şoförleriyle ilgili olduğunu ve başka hangi alanların bunun kapsamına gireceğini titiz bir şekilde incelediklerini açıklamıştı.

  Regensburg İdare Mahkeme yargıcı Dr. Cornelia Mielitz da İçişleri Bakanı Peter Altmaier’in "Seyahat amaçlı gelen vize almak zorunda" açıklamasının tersine Türk turistlerden vize istenemeyeceğini belirtti. Mielitz, aile birleşiminde istenen Almanca şartının da geçerli olmayacağını vurguladı. Alman yargıç, Alman temsilciliklerin Türklerden turist vizesi istemesi durumunda yasaları ihlal edecekleri uyarısında bulundu ve vize talep eden dış temsilciliklerin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki I ZPAss EWG-TR anlaşmasının 41’inci maddesine aykırı hareket etmiş olacaklarını vurguladı.

  ’Vizesiz seyahat reddedilirse dava açılsın’

  Avukat Memet Kılıç: Berlin İdare Mahkemesi, hizmetin pasif dolaşımının (hizmetten yararlanma özgürlüğü) vizeden muaf olduğunu onaylıyor. Bu durum, aslında 2000 yılından bu yana Avrupa Adalet Divanı kararıyla sabittir. Sadece Almanya’nın ve Türkiye’nin bu kararları doğru yorumlamak istememeleri veya yorumlayamamaları nedeniyle vatandaşlar bugüne kadar mağdur olmuşlardır. Vatandaşlarımız şimdi, turist vizesi almadan Almanya’ya turistik amaçla geleceklerini, Alman konsolosluklarına onaylatsınlar. Bu talep reddedilirse, dava açsınlar.

  Bizim görüşümüze göre, Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğu tamamen hukuksuz olmakla birlikte, bu mahkeme kararı ışığında, haklarını tehlikeye atmamak için Almanya’ya ziyaret amaçlarının akraba ziyareti değil, turistik olması önem kazanmaktadır.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
  • Atakan Yıldız 28.3.2009 03:21:18
   avrupada en son gezmek isteyeceğim yer almanya olur heralde.
  • Beyaz Marti 28.3.2009 03:18:19
   Madem turklerin bugune kadar boyle bir hakki vardi ve almanya hukumetinin hatasi sonucu bugune kadar turkler vize almak zorunda kaldi... Simdi bundan once almanyadan vize alan turkler tazminat davasi acabilme hakkina sahip olmali ! Ve bugune kadar odedikleri vize paralarini faiziyle geri istemeliler
  • Nermin Irmak 28.3.2009 02:30:16
   Almanlarin bu kadar korkmasina gerek yok !!<br>En azindan Türk halkinin % 47 si , Türkiye'deki yasam sartlarindan,ekonomik durumundan, saglik,egitim,güvenlik gibi temel hak ve hizmetlerinden memnun ki AKP ye oy veriyor.<br>Almanya'ya gitmezsiniz degil mi % 47 :))))))
  • mehmet keles 28.3.2009 02:29:37
   BIZIM ARKAMIZDA BIR DEVLET OLSAYDI ZATEN TÜRK MILLETINE VIZE ZATEN YOKTU,TÜRKIYEDE BELLI BIR KESIME YESIL PASAPORT VERILMIS VIZESIZ GEZMEKTE VIZEYE MÜRACAT EDEN GARIP KESIMLER ONLARIN SIRTINDANDA TÜRKIYEDE KONSOLOSLUKLARLA BIRLIKTE SIGORTACISI BILETCISI VS,COK KISI EKMEK YIYOR YALANMI ?
  • Mete Toprak 28.3.2009 02:22:50
   Turkiye'den gelecek herkese kapimizi acacak kadar enayi degiliz. Kimse kusura bakmasin. Biraz ciddi ve gercekci olalim.
  Sayfa Başı
  HaberlergidelloUçakAvrupadirek uçuşaktarmasız uçuşBledbled gölü