Türk Telekom'a talip çıkmadı

Hürriyet Haber
05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK Telekomünikasyon A.Ş'nin yüzde 20'lik blok satışı süresi 1 Eylül'de sona erdi. Türkiye'nin önde gelen pek çok kuruluşunun ihale şartnamesi almasına karşın, hiçbir yatırımcı kayıt yaptırmadı. Bu durumda ya ihalenin iptal edilmesi ya da süre uzatımına gidilmesi gündeme geldi.

Konuyla ilgili olarak bir yetkili, ‘‘1 Eylül'e kadar potansiyel yatırımcıların kayıt yaptırması gerekiyordu. 15 Eylül'e kadar teklif vereceklerdi. 1 Eylül'e kadar herhangi bir kayıt yapılmadı dolayısıyla 15 Eylül'ü beklemeye gerek yok. Ya sürenin uzatılması ya da ihalenin iptali gerekiyor’’ dedi. Yabancı yatırımcıların Türk Telekom'a olan ilgisinin azalmasının nedeni olaraksa, dünya konjoktüründeki gelişmeler gösterildi. Bu durumda yabancı yatırımcılarla tekrar görüşmek gerektiği ve bunun için de satış staratejisinin yeniden belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Türk Telekom için 13 Haziran'da ihale açılmıştı. Geçen sürede Koç Holding, Sabancı Holding, Cıngıllı Holding, Doğuş Holding, Sakarya Telekom ve Oyak İhale şartnamesi satın almıştı.

Türk Telekom'un özelleştirilmesi çalışmalarına 1996 yılında başlandı. İlk aşamada Goldman Sachs firması liderliğinde şirketin değer tespiti yapıldı. İkinci aşamada ise satışa danışmanlık için Merrill Lynch- ABN Amro-Rothschild-İş Yatırım Konsorsiyumu seçildi. Satış stratejisine göre Türk Telekom'un yüzde 20'lik hissesinin en az biri, sabit telefon altyapısına sahip işletmecilerin çoğunluğu temsil ettiği stratejik bir çekirdek ortaklığa satılacaktı. Yüzde 14 hisse de uluslararası piyasalarda halka arz edilecekti.

Türk Telekom'un satışı için hukuki altyapının hazırlanmasına yönelik yasa çalışmalarına 1997 yılında başlanmasına karşın, bu süreç ancak 2000 yılı başında tamamlanabildi.

Altyapı eksiklikleri giderildi, bağımsız düzenleyici kurum oluşturuldu, Türk Telekom'un statüsü değiştirildi. Ancak sonuç istendiği gibi olmadı.

YENİ STRATEJİ ŞART

Türk Telekom'un satış stratejisinin 1997 yılının sonunda hazırlanmış olması satışa olan ilgisizliğin bir nedeni. Yeni düzenlemeler gerektiği belirtilirken, bunların başlıcaları şöyle:

Artık yüzde 20'lik oran yatırımcılar ve stratejik operatörler tarafından kabul edilmiyor. Yüzde 20'nin yanında ona uygun önemli yönetsel haklar verilmesi isteniyor. Çünkü sermaye ve yönetim kontrolünü elinde tutamadığı sürece şirketi kaybetme riski var.

Satışın başarıya ulaşabilmesi için yüzde 14 oranındaki halka arzın da yüzde 20'lik blok satışa eklenmesi ve bunun için düzenleme yapılması gerek.

Yatırımcılar ayrıca Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösterecek olan GSM 1800 işletmesinde de daha fazla yönetim ve sermaye payı istiyor. Mevcut satış stratejisine göre Telekom'un yüzde 20'sini satın alacak olan yatırımcı, GSM'de aynı oranda ortak olacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı