Türk Telekom uzaya hákim olacak

Hürriyet Haber
03 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 2000 - 00:01

TÜRK Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, kurumun önümüzdeki 3 yıl içinde önemli projelere imza atacağını açıkladı. Ortadoğu'nun yanı sıra Çin Seddi'nden Afrika'ya kadar olan bölgeyi kapsama alanı içine alacaklarını vurgulayan Alptürk, ‘‘Yakın gelecekte Türk Telekom, uzaya tamamen hakim olacaktır’’ dedi.

Erzurum'da düzenlenen 8'inci 5 Yıllık Kalkınma Planı uygulamasındaki ilk adım olan bölgesel kalkınma toplantısına katılan Genel Müdür Alptürk, yaptığı basın toplantısında haberleşmede rakabet ortamının başladığını vurguladı. İnternet erişimine ağırlık vereceklerini ve 220 milyon dolarlık ihale ile altyapıyı genişleteceklerini anlatan Genel Müdür Alptürk, Erzurum Telekom'da yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘‘Üçüncü uydumuz olan Türksat 2, Ekim ayında uzaya gönderelecek. Bir tane de işletme hakkını aldığımız uyduyla uzaya hakim olma strateji izliyoruz. Tüm ortadaoğu ülkeleri, yeni atacağımız uydu ile Çin Seddi'nden Afrika'ya kadar bütün alan kapsama alanımıza girecek.’’

KONFERANS SİSTEMİ

Telekom'un 'video konferans' sistemine geçmek için son hazırlıkları yaptığını belirten Genel Müdür Alptürk, sadece fiyat konusunda tereddütleri olduğunu bildirdi. Alptürk, ‘‘Şu anda internet üzerinden video konferans görüşmesi yapılıyor. Ancak bu, çok düşük hızdadır. Bizim sistemimiz oldukca hızlıdır. Sona geldik, sadece fiyat arayarlaması kaldı. Tesbit edilen fiyat bana biraz pahalı geldi. Şimdi fiyatı nasıl aşağı çekeriz, ona çalışıyoruz’’ dedi.

Yönetim yabancılara bırakılamaz

TÜRK Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptekin, milletin kurduğu bir kurumun yönetiminin yabancılara devredilemeyeceğini söyledi. Alptekin, şöyle konuştu: ‘‘Türk Telekom şu anda ihale aşamasında. Yabancıların ağırlıkta olduğu bir konsorsiyuma satılacak. Yüzde 21'lik hissenin yüzde 34'e çıkarılması düşünülüyor. Burada çok hassas bir nokta vardır. Telekom, 150 yıllık bir geçmişe sahip. Milletin kurduğu bir kuruluştur. Yönetim de milleteaittir. Millet kendi kurumunu yönetecek kişileri bulabilir.’’ Alptekin, Telekom'un yönetiminin yabancılara devredilmesinde ancak Bakanlar Kurulu'nun karar alabileceğine işaret ederek, şöyle dedi:

‘‘Çünkü onlar millete karşı sorumludur. Millete hesap vermek durumundadırlar. Ben, yönetimin çoğunluğunun yabancılara devredilmesine tamamen karşıyım. Çünkü Türkiye müstemlekeler ülkesi değildir. ’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı