Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk Telekom: Şartlarımızı sonuna kadar zorladık

  ANKA
  16.10.2007 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Tarihinde ilk kez grev yaşayan Türk Telekom yönetimi, bunun olmaması için koşullarını sonuna kadar zorladıklarını, grevin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesi için çalışacaklarını bildirdi.

  Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecinde, kritik bir aşamaya gelindiğini belirtilerek, “Türk Telekom yönetimi olarak, şartları zorlayarak ve elimizdeki bütün imkanları kullanarak, sendika yönetimine bütçemiz dahilinde mümkün olabilecek en iyi nihai teklifi sunduk. Bunu yaparken, aynı zamanda teklifimizde çalışanlarımızın mutluluğunun ve şirketimizdeki iç huzurun gözetilmesini de hedefledik” denildi.

  “GELEBİLECEĞİMİZ EN SON NOKTAYA GELDİK”

  Türk Telekom, Haber-İş Sendikası yönetimi ile dün yapılan görüşmeye Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın da katıldığına dikkat çekerek, toplantıda anlaşmazlık konusu olan maddeler müzakere edildiğini ve Türk Telekom’un gelebileceği en son pozisyonu belirlemek için, anlaşma sağlanamayan maddeler üzerinden tek tek geçildiğini kaydetti.

  Telekom, uyuşmazlık konusu maddelerin birçoğunda önemli iyileştirmeler öngören nihai teklifin sendika yönetimine sunduklarını belirterek, şöyle denildi:

  “15 Ekim pazartesi günü Sendika yönetiminin teklifimize olumlu yaklaşmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Mevcut durumda toplu sözleşmeye tabi çalışanlarımızın ortalama ücreti piyasa ortalamalarının yüzde 59 üzerindedir. Bu rakam dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketi tarafından, ülkemizde kamu ve özel sektör şirketlerinin benzer pozisyonlardaki elemanlarına ödenen ücretler baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Buna rağmen şartlar zorlanarak ilk yıl için yüzde 10 artış, ve toplu sözleşmenin ikinci yılında ise birinci ve ikinci altı ayda yine yüzde 4’er ücret artışı içeren teklifte bulunulmuştur. “

  Telekom açıklamasında, yasal zorunluluk olmamasına rağmen, özelleştirme öncesi dönemden kalan mevcut 112 günlük ikramiye uygulamasının aynı şekilde devam etmesinin de teklif edildiği vurgulandı. Şirket içindeki düşük ücretlerin yüksek ücret alanlarla aynı seviyeye getirilmesi hedeflendiğine işaret edilen açıklamada, “Bu teklif aynı unvanda ve aynı kıdemde görev yapanlar arasındaki ücret farklılığının, kademeli olarak düzeltilmesini de içermektedir.Bu düzeltme ile ilgili, 25 milyon YTL’lik ilave bir bütçenin ayrılması ve ücret farklılığının bu bütçe kullanılarak 2008 yılı içinde kademeli bir şekilde giderilmesi önerilerimiz arasında bulunmaktadır” denildi.

  “TEKLİFİMİZİN BİR ADIM ÖTESİNE GEÇİLMEYECEK”

  Haber-İş Sendikası Yönetiminin, önemli iyileştirmeler içeren son paketlerini reddettiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Bu durumda Türk Telekom Yönetimi olarak yapılacak başkaca bir yaklaşımın kalmadığından hareketle, gelinen noktayı gerek çalışanlar ve gerekse medya yoluyla kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duymuş bulunuyoruz. Türk Telekom yönetimi, muhtemel bir grevin şirketimize ve çalışanlarımıza getireceği zararı göz önüne alarak, her zaman tarafların sağduyusuna olan inancını ortaya koymuş ve böylesi bir noktaya gelinmemesi konusunda bugüne kadar elinden gelen gayreti göstermiştir. Çalışanlarımızın refahının sürekliliği ve şirketimizdeki iş barışının devamlılığının gözetilmesi açısından bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. Çalışanlarımız yasal haklarına ve kararlarına saygı duyuyoruz. Kamuoyunun önemle üzerinde durduğu konunun grev durumunda yaşanabilecek aksaklıklar olduğunun bilincindeyiz. Özellikle kamu sağlığı ve güvenliği konularında şirketimiz üzerine düşen hassas görevi bugüne kadar olduğu gibi layıkıyla yerine getirebilmek için elinden geleni yapmaktadır. Hizmetlerimizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi ve grevin muhtemel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için de gereken yapılacaktır.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı