Türk Telekom Arena’da deneyim kazandı Bursa’da yarışa girecek

Hürriyet Haber
07.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor’un yeni stadı için 17 Şubat Perşembe günü ihaleye çıkıyor. 45 bin kişi kapasiteli stadın yapımı için şu ana kadar 32 firma dosya alırken, bu firmaların arasında stadyum yapımında tecrübeli bir isim de var. Galatasaray’ın stadı Türk Telekom Arena’yı tamamlayan Varyap, Bursa Büyükşehir Stadı için de hazırlandığını açıkladı.

GALATASARAY’ın yeni stadyumu Türk Telekom Arena’yı başarıyla tamamlayıp, Toplu Konut İdaresi’ne teslim eden Varyap, son şampiyon Bursaspor’un yeni stadyumu için de kolları sıvadı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Şubat’ta düzenleyeceği ihaleye katılmak için şartnamesini alan Varyap, vereceği teklif için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, bu alanda kazandıkları bilgi ve tecrübeyi yurtiçinde ve yurtdışında değerlendireceklerini, Bursaspor’un yeni stadının yanı sıra Fi-Yapı İnönü Stadyumu ve Katar’da inşa edilecek 9 stadyum için de hazırlıklarının bulunduğunu söyledi.

Teklifler hazırlanıyor

Galatasaray’ın yeni stadının açılışında “TAV nasıl ki dünyada Türkiye’nin havalimanı markası konumuna geldiyse, biz de stadyum yapımında aynı şekilde markalaşmak istiyoruz” sözleriyle stadyum inşasında marka olma hedeflerini ortaya koyan Erdinç Varlıbaş, şunları söyledi: “Varyap olarak hedefimiz bu alanda küresel bir oyuncu olmak. Şu anda güncel veriye sahip tek ve en iyi firmayız. Ekip anlamında da güçlüyüz. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi uluslararası alanda değerlendireceğimiz gibi Türkiye’deki projelerle de ilgileniyoruz. Bu nedenle Türkiye’de hem Bursaspor için yapılacak stad için hem de Beşiktaş’ın yeni stadı için çalışmalarımız var. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ihalede şartnameyi aldık, önümüzde 10 günlük bir süre var. Teklif için çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Katarlı firmalardan teklif

Türkiye’deki stadyum ihalelerinin dışında yurtdışındaki projelerle de ilgilendiklerini, Galatasaray’ın stadının yapımı devam ederken bir çok ülkeden teklif aldıkların ifade eden Erdinç Varlıbaş, şöyle konuştu: “Bunların başında 2022 Dünya Kupası’nı alan Katar yer alıyor. 9 yeni stadyumun inşa edileceği Katar’dan bir çok firmadan talep aldık. 23’ncü Dünya Kupası’nı aldıkları kesinleşince bu teklifler yoğunluk ve ciddiyet kazandı. Katar için de ciddi olarak çalışıyoruz. Bir değerlendirme yaparak, Katar’da inşa edilecek stadyumlarda da mutlaka olmayı istiyoruz.”

Stadyum uzmanlık alanı/images/100/0x0/55eb50bef018fbb8f8b95c96

Stadyum inşasının bir uzmanlık alanı olduğunu, Varyap’ta da bu tecrübenin oluştuğunu vurgulayan Varlıbaş, stadyumlarının isminin değişmesi hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı: “Futbol kulüpleri artık şirketler gibi yönetiliyor. Stadyumların isimlerinin değişmesi konusuna çok takılmamalıyız. Gelenekler de korunarak stadyumların isimleri sponsorluk anlaşmalarıyla değişebilir” diye konuştu. Erdinç Varlıbaş, şu an için bir stada sponsorluk anlaşmasıyla isimlerini vermeyi düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

Bursa Atatürk Stadı yanımıza kâr kalacak

BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaspor’un şu anda kullandığı Bursa Atatürk Stadı’nın aynı kalacağını söyledi. Altepe, TOKİ’nin uyguladığı sistemdeki gibi eski stadın yerini ihaleye açmayacaklarını belirterek, “Bursa’daki ihalenin farkı burada. Biz eski stadın yerini ticari alan olarak kullanmayacağız. Stadın yerine alışveriş merkezi yapmamak için alan aynı kalacak. Bursa Atatürk Stadı da yanımıza kâr kalacak” diye konuştu.

32 firma dosya aldı

BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Veledrom Bölgesi’nde inşa edilecek yeni stadın 17 Şubat Perşembe günü düzenlenecek ihalesine şu ana kadar 32 firmanın başvurduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi planıyla başlayan çalışmalarda yeni stadyuma karar verildi ve yer olarak da Oyak Renaultspor’un kullandığı Velodrom seçildi. İhale gününe kadar 40’ı aşkın firmanın dosya almasını bekliyoruz. Bu firmalardan en az 20 tanesi ihaleye girecektir. Stadın yapımına büyük bir ilgi var. Bursalı firmaların yanı sıra Türkiye genelinde de teklif alıyoruz. Ancak dosya alan firmaları Kamu İhale Kanunu gereği açıklayamıyoruz. Veledrom Bölgesi’ndeki tesislerinin yıkımına başlıyoruz. İhale gününe kadar o alan temizlenecek ve işi alan firmaya temizlenmiş olarak teslim edilecek. Stadın, ihaleyi alan firmanın adını duyurması için büyük bir şans olacağını düşünüyoruz. Bu stadı yapmak onlar için de prestijli bir iş olacak.”

Adı Bursa Büyükşehir olacak 45 bin kişi kapasitesi bulunacak

Veledrom Bölgesi’nde inşa edilecek yeni stadın adı Bursa Büyükşehir Stadı olacak.
Stad, 45 bin kişi kapasiteli olacak.
Stadın 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
Stadda 58 loca yer alırken, otopark kapasitesi 5 bin olacak.
Stadın proje alanı 400 bin metrekare olurken, inşaat alanı ise 150 bin metrekare.

TOKİ, 2 bin 744 konutun kurasını çekecek

TOPLU Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) şubat ayı içerisinde aralarında sosyal yardımlaşma konutlarının da bulunduğu 2 bin 744 konutun kurasını çekecek. Aralarında İstanbul, İzmir ve Antalya’nın da bulunduğu 7 ayrı bölgedeki konutlardan almak için 3 bin 952 kişi başvurdu. TOKİ’nin İstanbul Kayabaşı 17. bölgede yaptığı 434 konutun kurası bugün, İzmir Urla’da yapılan 26 konut için 18 Şubat’ta kura çekilişi yapılacak. TOKİ’ye, İstanbul’daki 434 konut için 1568 kişi başvuruda bulundu. TOKİ tarafından yapımı tamamlanan ve daha önce çekilen kura ile hak sahipleri belirlenen 2 bin 284 adet 100 lira taksitli 45 metrekarelik 1+1 konutun kat ve daire belirleme kuraları da şubat ayı içerisinde çekilecek.

Kuzu Grup, Sevgililer Günü’ne özel 10 yıl faizsiz vadelendiriyor

KUZU Grup, Bahçeşehir’deki Spradon Quartz’da yüzde 5 peşinatla 10 yıl faizsiz, taksitle ev sahibi olma imkanı sağlıyor. Sevgililer Günü’ne özel başlattığı kampanyasıyla Kuzu Grup, kendi vadelendirmesini yapıyor. Projede kalan dairenin satışına hız vermek için başlatılan kampanya çerçevesinde yüzde 5 peşinatı yatıranlar evini teslim alabiliyor. Taksitler ise banka kredisi kullanıdırılmadan TÜFE’ye paralel artırılıyor. Bu ödeme yöntemi, sadece Quartz Projesi’nde uygulanıyor. Spradon yetkilileri, kampanyaya başlama nedenlerinin son günlerde faizleri tekrar artmaya ve kullanımı kısıtlanmaya başlayan banka kredilerine alternatif sunmak olduğunu söyledi.

Temapark 8 bin kişiye istihdam sağlayacak 23 milyon kişi çekecek

İSTANBUL Halkalı Atakent Özel Proje Alanı ile Doğa ve Eğlence Parkı (Tema Park) Projesi’nin, 8 bin kişiye istihdam olanağı sağlaması beklenirken, ticari alanlar, kongre merkezi, fuar alanları ve Tema Park’a yılda toplam 23 milyon ziyaretçi bekleniyor. 1.5 milyon metrekare alanı kapsayan projeyle ilgili TOKİ tarafından açılan ihalede en yüksek teklifi veren Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş’ın sözleşmesine göre, yaklaşık 1 milyar 885 milyon liralık bir yatırım bölgesine dönüştürülerek, TOKİ’ye 405 milyon 275 bin lira gelir payı ödenecek. Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, TOKİ’ye ödenecek tutarın yüzde 40’ını peşin, kalan bölümü ise 5 yıl vadeli ödeyecek. Yapımına 2011 yılı sonu veya 2012 yılı ilk aylarında başlanması planlanan projenin, 2016 yılında tamamlanması öngörülüyor. Bağımsız bir uydukent niteliği taşıyan alanda konut, alışveriş merkezi, sinema, outlet, hipermarket, otel, kongre merkezi, fuar merkezi, hastane, okul, doğa ve eğlence parkı (Tema Park) ile bu alanları destekleyecek diğer yapılar bulunacak.

Emre Arolat iki ödül daha aldı

EMRE Arolat Architects (EAA) Varyap Merkez Alışveriş ve Kültür Merkezi ve Zorlu Center projeleriyle MIPIM AR Future Project Awards 2011’de iki ödül kazandı. EAA, bu yıl 10’ncu kez düzenlenen yarışmada Türkiye’ye ödül getiren tek mimarlık ofisi oldu. Varyap Merkez Alışveriş ve Kültür Merkezi ile ‘Retail and Leisure’ kategorisinde, Zorlu Center ile de ‘Regeneration and Masterplanning’ kategorisinde ödül kazandı. Mimarlık dergisi Architectural Review ve emlak fuarı MIPIM işbirliği ile organize edilen MIPIM AR Future Project Awards, 9 Mart 2011 gecesi Cannes’daki Palais Stephanie’de yapılacak törenle sahiplerine sunulacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı