İZMİR HABERLERİ

"Türk taşı" modası geri döndü

AA / Tolga Albay
31.01.2015 - 11:20Son Güncelleme :

- Kriz öncesi ABD'de bir çok ünlünün lüks konutlarında tercih ettiği Türk traverten ve mermerlere olan talep, ekonomideki toparlanmayla yeniden artışa geçti - Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Kaya: "ABD pazarı ciddi anlamda büyüyecek. 2015 için umut doluyuz"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY - ABD'de Sharon Stone, Jennifer Lopez, Eddie Murphy gibi çok sayıda ünlü ismin lüks konutları için tercih ettiği ve kriz öncesi bir moda haline gelen Türk taşları, krizin sona ermesiyle yeniden tercih edilmeye başlandı. İhracatın yıllar sonra tekrar artmaya başlamasıyla moral bulan ihracatçı 2015'den umutlu.

Mermer ve traverten başta olmak üzere bir çok doğal taş türünde dünyanın en büyük rezervlerine sahip olan Türkiye, sektördeki ihracatını son 10 yılda 5 kat artırdı. 2008 yılı öncesinde ihracattaki artışta ABD pazarından gelen işlenmiş traverten ve mermer talebi etkili oldu. Lüks konutların yapımında tercih edilen ve "Türk taşı" olarak markalaşan traverten ve mermer, çok sayıda ünlü ismin de konutlarında kullanıldı.

- Sektöre ABD katkısı

2008 yılında ABD'de başlayan krizle aniden düşen ihracat, sonraki yıllarda Çin'den gelen blok mermer ve traverten talebiyle yeniden toparlandı. Geçen yılı Çin'den gelen talebin gerilemesi nedeniyle dolar bazında yüzde 4 kayıpla 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracatla kapatan sektörün imdadına yine ABD pazarı yetişti. Bu ülkeye yapılan doğaltaş ürünleri ihracatı yüzde 9 artışla 330 milyona ulaştı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, ABD ekonomisindeki toparlanmayla birlikte lüks konut inşaatlarının hareketlendiğine dikkati çekti.

Sektörün geçmişte ABD'ye çok iyi fiyatlarla ürün sattığını, mermer ve travertenin bir sektör haline gelmesinde bu pazarın büyük payının bulunduğunu anlatan Kaya, şu bilgileri verdi:

"Çin pazarı, bir kaç yıldır çok yoğun alım yapması nedeniyle doygunluğa ulaşmıştı. Çok sayıda ocağını devreye alan sektör kapasitesini korumak için yeni pazarlar arıyordu. Bu süreçte ABD pazarının tekrar harekete geçmesiyle şansımız yaver gitti. ABD 2015'de ciddi anlamda büyüyecek. Bu durum fiyatlarda da yükselmeye neden olacak. ABD'nin yanı sıra Irak pazarı da oldukça hareketli. Bunu uluslararası organizasyonlara hazırlık yapan Dubai, Suudi Arabistan ve Katar gibi pazarlardan gelen talepler de tetikliyor. Çin pazarında 2015'in ikinci yarısı için bir düzelme bekliyoruz. 2015'de geçen yıl yaşadığımız gerilemeyi telafi edeceğiz."

- Çevreye duyarlı üretim

Türkiye'nin taş çeşitliliğine sahip olması nedeniyle mimaride hangi taş moda haline gelirse gelsin avantajlı olduğuna dikkati çeken Kaya, bu zenginliğin en yüksek katma değerle kullanılması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Sektörün çevreye duyarlı olmadığı yönünde olumsuz bir algının söz konusu olduğuna işaret eden Kara, "Gelişen teknolojiyle şu anda blokları, ocaktan bir peynir kalıbı gibi keserek çıkarıyoruz. Ancak halen 'dinamitlerle sağı solu patlatan sektör' algısından kurtulamadık. Bizim kendimizi anlatacak bir lobimiz yok. Tabii ki öz eleştirilerimiz, eksiklerimiz de var. Bunları gidermenin yolu ortak akıldan geçer. Ülke olarak önemli bir zenginliğe sahibiz. Çevrecilerle birlikte gelin ortak akılla bu madenimizi, öz değerimizi çıkaralım diyoruz. Birbirimizi engelleme modundan çıkıp birlikte ne yaparız buna bakalım."

Kara, madencilik sektörünün önüne konan 15 milyar dolarlık 2023 hedeflerine çok rahat ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Türk taşı" modası geri döndü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Türk taşı" modası geri döndü haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:55
 • Guneş
  06:24
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:58
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı