Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk takımını olimpiyatlara hazırlarım

Polonyalı ünlü yelkenci Karol Jablonski, istenirse Türk takımını olimpiyatlara hazırlayabileceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
“Farr 40” Avrupa Yelken Şampiyonası'nda Türkiye adına katılacak İstanbul Yat Kulübü'nün “Zall” takımının taktisyeni ve koçu olan Jablonski, kendisinden istenirse, Türk takımı ile ilgili 2012 için değil ama 2016 Olimpiyatları misyonunu üstlenmesinin daha gerçekçi olacağını kaydetti.

Şu anda “Farr 40” yarışına yoğunlaştığını kaydeden Polonyalı yelkenci, “Görev verilirse Türk takımını, 2016 Olimpiyatları'na hazırlarım. Böyle bir şey teklif edilirse kabul ederim” dedi.

“TÜRKİYE'DE ALTYAPI VAR”

Karol Jablonski, Türkiye'de yelken için altyapının bulunduğunu ifade etti.

“3 yanı denizlerle çevrili Türkiye'de iyi bir altyapı da var. Tekne yapımı, marinalar var” diyen Polonyalı yelkenci, “Ancak uluslararası yarış camiasında Türkiye'nin çok fazla olmadığını görüyoruz” dedi.

Yelken sporunun gelişmesi için devletin de yapması gereken şeyler olduğunu anlatan Jablonski, şunları anlattı:
“Basketbol, futbol gibi sporlarda ciddi bir yapılaşma var. Aynı sistemi yelken sporunda da yapmanız gerekiyor. Yelken akademilerinin çoğalması lazım. Onlar yaygın bir şekilde ailelere, okullara ulaşsın, oradaki gençler bu spora başlasın ve alttan yukarıya doğru uluslararası yelkenciler yetişsin.
Türkiye'de Polonya'da olduğu gibi profesyonel yelken sporcusu gibi bir meslek yok. Halbuki futbolda, basketbolda olduğu gibi burada da profesyonel sporcu olabilme noktasının yerleşmesi gerekiyor ki gençler bundan ilham alsın ve 'Ben büyüyünce profesyonel yelkenci olacağım, uluslararası yarışlara katılarak hayatımı buradan kazanacağım' desin. Bunun için de her sporda olduğu gibi yelkende de idoller olmalı. Bir idol gençleri yelken sporuna çekecektir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler