GeriSpor Türk sporu ile gurur duyuyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk sporu ile gurur duyuyorum

Türk sporu ile gurur duyuyorum
refid:13293527 ilişkili resim dosyası

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, 2009 yılında elde edilen başarılar ve bundan sonraki süreçte yapılan planlama konusunda DHA'ya önemli açıklamalarda bulundu.

2009 yılında Kıvanç Haznedaroğlu'nun satranç dalında büyük usta lakabını aldığını belirten Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, ''Türk satrancı açısından çok önemliydi. Lisanslı sporcu sayısı ve kulüpleşme açısından emin adımlar attık. Şampiyonalara baktığımızda Betül eş puanla dünya 3.'sü oldu. Satranç öyle bir duruma geldi ki, 4 yıl önce madalyamız yokken şimdi ikinciliğe sevinemiyoruz. Sürekli başarılı olmak istiyoruz. Sportif ve organizel anlamda çok başarılı bir yıl geçirdik. Türkiye'de 4 tane dünya şampiyonası düzenledik. Eksiklik olarak dünya yaş grubu şampiyonasında beklediğimizi alamadık. 2010'da büyük usta sayımızı artıracağız. 3-4 kişinin daha büyük usta olmasını istiyoruz. 2010 Türkiye'nin önemli şampiyonalara ev sahipliği yapacağı bir yıl olacak. Dünya Kadınlar Şampiyonası Antakya'da düzenlenecek. Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları İzmir'de düzenlenecek. Yine Bursa'da Dünya Takımlar Şampiyonası düzenlenecek ve bu şampiyona futbol dünya kupası kadar önemli. Dünya Okullararası Satranç Turvunası'nı Kayseri'de düzenliyoruz. Kayseri'de düzenlenecek olan ilk dünya şampiyonası olacak. Satranç yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Oldukça iyi bir durumdayız" dedi.

13 Ekim'de Avrupa Satranç Birliği Başkanlığı'na adaylağını koyduğunu ve bu ünvanı kazanma şansının çok yüksek olduğunu dile getiren Ali Nihat Yazıcı, gerçekleştiği takdirde ülkemizden ilk defa bir Avrupa federasyon başkanının çıkacağını söyledi.

"LİSANSLI SPORCU SAYISI BAKIMINDAN DÜNYADA 1 NUMARAYIZ"

2010 yılında Kübra'nın genç kadınlar şampiyonu olmasını umut ettiğini dile getiren Yazıcı, ''20 yaş altında 2 yıl daha oynama hakkı var. Hedef açısından bu bizim için çok önemli. 2 organizasyonda da 4 ya da 5 madalya hedefliyoruz. Söylediğim gibi 4 kişiye daha büyük usta ünvanını aldırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda somut hedeflerimiz bunlar. 2010 ile ilgili bir lisans kampanyası başlatıyoruz. Pazarlamaya yönelik önemli bir kampanya olacak. 9 bin aktif lisans çıkartan illere otomobil hediye edeceğiz. Amacımız 250 bin lisansı geçmek. Kulüpleri teşvik edecek yeni bir kampanya hazırlıyoruz ve bunu da spor kamoyu ile paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Dünya çapında lisanslı sporcu sayısı bakımından en ileri seviyede olduklarını vurgulayan Yazıcı, ''Bizden sonraki en büyük federasyon Almanya'dır. Bizim kadar lisaslı olan bir federasyon yok. Bütçe olarak da net bir şekilde öndeyiz" diye konuştu.

Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda beklediği performansı göremediğini ifade eden Yazıcı, ''Satranç camiası olarak onursal başkanımız Kahraman Olgaç'ı kaybetmemiz bizi derinden yaraladı. Türk satrancında fazlasıyla emeği geçen birisiydi. Bizler varsak, onun sayesinde varız. Mutlu olduğum olay ise 2009 yılında Kıvanç Haznedaroğlu'nun büyük usta ünvanını almasıdır. Diğer sporlarda ise aklıma gelen bir mutluluk yok, ama Türk sporu ile genel anlamda gurur duyuyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle