Türk şirketleri işbaşı yaptı

Hürriyet Haber
08 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 08 Şubat 2011 - 10:21

Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i hedef alan gösteriler nedeniyle üretime ara veren Türk işadamlarına ait fabrikalar dün çalışmaya başladı. Şirketler bankaların açılmasıyla maaş ödemelerini gerçekleştirdi.

MISIR’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i hedef alan gösteriler üzerine üretime ara vermek zorunda kalan Türk işadamlarına ait fabrikalar dün çalışmaya başladı. Türk çalışanlar Mısır’a gitmek için harekete geçerken, 1 hafta boyunca üretime ara verilen ülkede bankalar da açıldı. Şirketler önce işçilerin maaş ödemelerini gerçekleştirirken, yerli mağazalar da 1 hafta sonra ilk defa kapılarını açtı.
Dün Mısır’a hareket ettiklerini belirten Polaris International Sanayi Bölgesi’nin ortağı Tunç Özkan, ülkedeki son gelişmeleri şöyle anlattı: “Dün Mısır’a gitmek için 12.30 uçağına yer ayırttık. Ancak uçağın dolmaması üzerine uçuş iptal edildi. Biz de saat 17.00 uçağıyla Mısır’a geldik. Sanayi bölgemizdeki fabrikalar dün itibariyle çalışmaya başladı. Hayat yavaş yavaş normale dönüyor.”
İşçiler bekliyordu
Mısır’da olayların biraz daha durulduğunu söyleyen Taha Holding Genel Koordinatörü İsmail Kısacık, şöyle konuştu: “Mısır’daki üretim tesislerimizde çalışmalar başladı. İşçiler fabrikalara geliyor. Bankaların da mesaiye başlamasıyla işçilerin ücretleri de ödeniyor. Çevremizdeki diğer üretim tesisleri de üretime başladı. Gümrükler çalışıyor. Hayat biraz daha normale dönmeye başladı. Fabrika yaklaşık bir hafta kapalı kaldı. İşçiler de fabrikanın çalışmasını istiyordu. Şimdi üretim zamanı.”
Mısır’da 3 farklı noktada mağazaları bulunduğunu dile getiren Damat-Tween markasıyla öne çıkan Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, şöyle konuştu: “Mağazalarımızı dün itibariyle açtık. Herhangi bir zarar söz konusu değil. Şimdi mağazalarda düzenlemeler yapılıyor. Yarından itibaren mağazalar tam olarak açılacak. Dün biraz daha işleri düzenlemek ve tekrar normale dönmek için çalıştık.”

Aksa, kapasitenin yarısını kullanacak

AKSA Akrilik’in Mısır’daki iştiraki yüzde 50 kapasite kullanım oranıyla yeniden üretime başladı. Aksa Akrilik Mısır’da yaşanan olaylar nedeniyle, üretimine 1 hafta ara veren Mısır’daki iştiraki Aksa Egypt’in dün itibariyle üretime başladığını duyurdu. Aksa’dan KAP’a yapılan açıklamada, yüzde 50 kapasite kullanım oranı ile devreye girecek olan tesisin ağırlıklı olarak ihracat siparişlerini karşılayacağı belirtilerek, ülkedeki ekonomik ve siyasi gelişmelerin yakından izlenerek tesisin tam kapasite ile üretime geçişinin planlandığı belirtildi.

Beymen mağazası 7 saat açık kalacak

MISIR’da yaşanan olaylar nedeniyle çalışmalarına yaklaşık 1 hafta ara veren Beymen’in Kahire’deki mağazası, ülkede hayatın kısmen normale dönmesiyle, dün itibarıyla yeniden hizmet vermeye başladı. Halen devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Kahire Beymen mağazası bir süre için 10.00-17.00 saatleri arasında açık kalacak.

Temsa bugün tam kapasite çalışacak

MISIR’daki olayların büyümesi üzerine fabrikada güvenliği sağlayıp çalışanlarla Türkiye’ye döndüklerini hatırlatan Temsa Egypt Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, şu bilgileri verdi: “Biz de üretimi artırmak ve tam kapasite çalışmak için dün hazırlıklara başladık. Fabrikamız bugünden itibaren tam kapasite çalışmaya başlayacak. Hayatın normale dönmesi çok önemli. Bankalar çalışmaya başladı. İşçiler ülkenin farklı bölgelerinden geliyor. İşçileri getirirken yollarda bir çok kontrol noktası var. Kordsa’da üretim dün başladı. O fabrikanın personeli yakın çevreden geliyor. Türk çalışanlar da dönmeye başladı. Mobil iletişimin de çalışması üretim için çok önemliydi. Güvenliğin daha düzenli sağlanıyor olması da sevindirici. Şimdi yaraları sarma zamanı. İşimize bakacağız.”

Borsa bir hafta kapalı

 ANALİSTLER Mısır’ın 2011 büyüme beklentisi yüzde 5.3’ten yüzde 3.7’ye çekti. Mısır Lirası, ABD Doları karşısında son 6 yılın en düşük seviyesine indi. Dün öğle saatlerinde dolar 5 bin 953 Mısır Lirası’ndan işlem gördü. Öte yandan, Mısır’da bir hafta süresince kapalı olan bankalar pazar günü yeniden açıldı. İki günlük işlemlerde yüzde 17 değer kaybettikten sonra 27 Ocak’ta kapatılan Mısır Borsası’nın da işlemlere 13 Şubat Pazar günü yeniden başlanacak. Protestoların ülkeye  maliyetinin günlük en az 310 milyon dolar olacağını açıklanmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı