Gündem Haberleri

  Türk savaş uçakları Yunan topraklarında

  Hürriyet Haber
  20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İki ordunun tarihi buluşması

  Kardak kayalıkları yüzünden dört yıl önce savaşın eşiğine gelen Türk ve Yunan ordusu, tarihte ilk kez Yunan topraklarında dostça buluştu. NATO tatbikatı çerçevesinde Yunanistan'a giden Türk jetleri, büyük önder Atatürk'ün Selanik'teki evinin üzerinde de uçtular.

  NATO'ya üye 14 ülkenin katılımıyla dün başlayan ‘‘Dynamic Mix’’ tatbikatı, Türkiye ile Yunanistan tarihinde yepyeni bir dönemi de açtı. Dün NATO tatbikatına katılacak olan 12 Türk F-16 savaş uçağı, Yunanistan'ın Aghialos Hava Üssü'ne inerken iki ülke pilotlarının buluşması görülmeye değerdi. Bir yıl öncesine kadar Ege semalarında birbiriyle ‘‘it dalaşı’’na giren Türk ve Yunan pilotlar, dostluk mesajları verdiler.

  BU OLAY BİR MİLAT

  Üsse inen ilk ekipte yer alan Binbaşı Orhan Tamer ile sohbet ettik. Tamer, ‘‘Yunanlı meslektaşlarımızla yeniden birlikteyiz. Biz, bu olaya milat diyoruz. Gerçekten çok büyük bir olay. Çok mutluyuz. Bu olay, Atatürk'ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünü teyid ediyor ve biz buraya, NATO senaryosu gereğince, Yunanistan'ı korumak için geliyoruz’’ dedi.

  KRİZ DÖNEMİ BİTSİN

  Üste sohbet ettiğimiz yunanlı subaylar da son derece memnundu. Yunanlı subaylar, ‘‘Türk uçaklarının gelişi, yeni bir dönemi başlatıyor. Artık iki ulus da kriz dönemlerini kapatıp, ekonomik kalkınmaya ağırlık vermeli’’ şelinde konuştular.

  ANLAMLI YILDÖNÜMÜ

  Türk jetlerinin Yunan topraklarına inişinin, Mustafa Kemal’in Samsun'a çıkışının 81. yıldönümüne rastlaması da olayın önemini bir kat daha arttırdı. Anadolu topraklarında 81 yıl önce karşı karşıya gelen iki ordu, bu kez dostça ve ortak bir amaç için buluşutu.

  15 BİN ASKER

  Dynamic Mix Tatbikatı'na 14 NATO ülkesi katılıyor. Tatbikatta ittifaka yeni katılan Çek ve Macar birlikleri de yer alıyor. Tatbikatta 15 bin asker, 290 savaş uçağı ve 65 savaş gemisi katılıyor.

  KOMŞUDA İŞGAL

  NATO senaryosuna göre 31 Mayıs günü, Mora Yarımadası'na düşman birlikleri saldıracak. 1 Haziran sabahı, saat 05.00'te ise Türk deniz piyadeleri, Amerikan ve diğer deniz piyadeleriyle birlikte, Mora'ya çıkartma yaparak Yunanistan'ı düşman işgalinden kurtaracak. Tatbikata 12 Türk F-16 savaş uçağının yanı sıra, Türk Donanması'na ait 2 fırkateyn, 2 torpido, 2 denizaltı ve 1 hücumbotuyla 150 deniz piyadesi katılıyor. Türk deniz piyadelerinin, Yunanistan'ı işgalden kurtarmak için yapacağı çıkarma, Mora'nın batısındaki Kyparissia Körfezi'nde gerçekleştirilecek. Türk F-16'ları ise Kyparrissia çıkarmasına hava desteği verecekler.

  Komünist protestosu

  NATO tatbikatı, her zaman olduğu gibi yine Yunan Komünist Partisi KKE'nin protesto gösterilerine yol açıyor. KKE yarın bir gösteri düzenleyecek. 14 haziran günü düzenlenecek barış konserleriyle de tatbikat protesto edilecek.

  Kimler katılıyor

  NATO tatbikatına ABD, 5195 asker, 3 fırkateyn, 2 denizaltı 3 çıkartma gemisi ve 62 savaş uçağıyla katılıyor. Yunanistan ise tatbikata 2349 asker, 4 fırkateyn, 4 torpido, 2 zırhlı, 2 çıkartma gemisi, 2 denizaltı ve 66 savaş uçağı veriyor. Fransa ve Almanya da tatbikatın önde gelen ülkeleri arasında.

  Tatbikat, Türk-Yunan ilişkilerinde son bir yıldır esen barış rüzgarlarının güçlendiğini de ortaya koyuyor. Tatbikatan bir gün önce Kıbrıs'ta sona eren Kıbrıs Rum-Yunan askeri tatbikatının da sakin geçmesi, iki tarafın da barış havasını bozmaktan özenle kaçındığını gösteriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı