Gündem Haberleri

  "Türk Sanatı Görsel Arşivi" açıldı

  A.A.
  08.12.2009 - 18:58 | Son Güncelleme:

  Sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy'un Türk Kültür Vakfına (Turkish Culture Foundation) bağışladığı ve dijital ortama aktarılan 12 binin üzerindeki slaytı içeren “Türk Sanatı Görsel Arşivi” araştırmacıların hizmetine sunuldu.

  Türk Kültür Vakfındaki törende konuşan Atasoy, meslek hayatı boyunca biriktirdiği 12 binin üzerindeki slayttan oluşan arşivin 1 yıl süren çalışmayla dijital ortama aktarıldığını söyledi.

  Atasoy, “Türk Sanatı Görsel Arşivi”nin özellikle genç araştırmacılar için paha biçilmez bir başvuru kaynağı niteliği taşıdığını vurgulayarak, “Arşivden yararlanmak isteyenler, aradıkları eseri Türkiye'nin yanı sıra Mısır'dan Ukrayna'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada, ülkeler, kütüphaneler, müzeler ve benzer koleksiyonlarda nerede bulabileceklerini tespit edebilecek ve araştırdıkları konu hakkında bilgi edinebilecek” diye konuştu.

  “Türk Sanatı Görsel Arşivi”, Prof. Dr. Atasoy'un 1950'li yıllardan başlayarak, o günün koşullarında yurt içi ve dışındaki kongrelerde, araştırma gezilerinde, müzelerde, sergilerde, manastırlarda belgelemeye layık bulduğu Türk eserlerinin fotoğraflanmasıyla oluşturuldu.

  Yüksek kalitede taramalardan oluşan görsel arşivde, Türk sanatına ait görüntülerin yanı sıra Türk kültürüyle ilintili görüntülere de yer veriliyor.

  “Türk Sanatı Görsel Arşivi”nin zaman içinde uluslararası üne sahip sanat tarihçilerinin koleksiyonlarıyla genişletilmesi planlanıyor.

  Araştırmacılar, arşiv veri tabanına “www.turkishculture.org//dia” adresinden sanal ortamda erişebilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı