Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk sanatçılar ABD'lileri büyülüyor

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  ABD'de sanatlarını sergileyen iki Türk sanatçısı, sanatseverlerin ilgi odağı haline geldi.

  ''Moon & Stars Project'' adlı kuruluşun sponsorluğunda düzenlenen etkinlikler çerçevesinde ABD'ye gelen piyanist Türev Berki, New York'un ünlü Carnegie Hall salonunda başarılı bir konser verdi.

  Programın ilk bölümünde Scarlatti ve Beethoven'in sonatlarının yanı sıra Adnan Saygun'un ''aksak'' ritmdeki 12 prelüdünü çalan Berki,daha sonra Chopin'in mazurkalarını, Saint-Saens'in opus 70 appassionata'sını, Samuel Barber'in nocturne'ünü ve Franz Liszt'in ''Viyana Akşamı''nı seslendirdi.

  Türev Berki, izleyicilerden büyük alkış aldı. Ankara'da 1970 yılında doğan Berki, müzik eğitimini Elif ve Bedii Aran'ın yönetimindeki Aran Müzik Merkezi'nde aldı. Berki, 1982 yılındaBerlin'de yapılan Steinway piyano yarışmasında birinci olurken, ertesiyıl Sinegallia uluslararası piyano yarışmasında da adını duyurdu ve enbüyük ödüllerden birine layık görüldü. Türev Berki, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, İtalya, Polonya, İngiltere ve ABD'de çok sayıda resital ve konser verdi, televizyon ve radyo programlarına katıldı.

  AKAKÇE SERGİSİ

  Duvar ressamlığı alanında adını duyuran Haluk Akakçe ise, ABD'nin Connecticut eyaletindeki Aldrich Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde açtığı sergiyle dikkatleri üzerine çekti.

  ''Ne ileri, ne geri'' adını verdiği sergisiyle Erna Leir Galerisi'nin tamamını dolduran Akakçe'nin eserleri arasında fütüristikheykel elemanları da yer alıyor. ''Sanatıyla bir ortamı tamamıyla değiştirme özelliğine sahip olduğunu'' ifade eden sanatçı, gerçekten de değerlendireceği ortamı, ince tabakalarla sınırlandırıyor ve izleyicilere, buraya yerleştirdiği cisimlerin adeta boşlukta yüzdükleri duygusunu veriyor.

  Akakçe ''bu sergisinde, alışılmış hareketli organik formların yanısıra geometrik formlara da yer verdiğini'' belirtti. Akakçe'nin sergisi 8 Temmuz'a kadar açık kalacak.

  Sanatçının eserleri daha önce de Minneapolis'teki Walker Sanat Merkezi'nde teşhir edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı