"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Türk sanat ve halk müziğini iki iyi gitarcıdan dinleyin

TÜRK sanat ve Türk halk müziğinin en seçkin, en güzel parçalarını iki iyi gitarcıdan dinlerseniz, sanırım bu bestelerin yeni tınısıyla ayrı bir lezzet duyacaksınız.

Tarık Öcal’ın Gitar Alaturka ve Gitar Anadolu’su ile Cem Duruöz’ün Anadolu Hazineleri, bazılarını bilmediğimiz ya da ses belleğimizden silinen güzellikleri yeniden dinleyeceğiz.

İkisi de enstrümantal.

Tarık Öcal’ın Gitar Alaturka albümü üç CD’den oluşuyor. Tarık Öcal’ın Gitar Alaturka’sını daha önce de çok severek dinlemiştim.

Türk sanat müziğini sevenlerin unutamadığı besteler ve saz eserleri klasik bir anlayışla icra edilmiş, gerçekten de o tür müziğin özgünlüğü bozulmadan bize aktarılmış.

Hiç kuşkum yok, birçoğuna sesinizle eşlik edeceksiniz.

Tarık Öcal’ın seçimini de ayrıca övmem gerekir. Çünkü o müziği temsil etmeyen parçalardan hiçbirine yer vermemiş.

Böylece Türk müziğini bilenler, bunu gitardan dinleyerek, beğenilerini tazelerler, genç kuşak bu müziğin her enstrümanla da ayrı bir güzellik, kalıcılık kazandığını öğrenirler.Tarık Öcal’ın, Gitar Anadolu albümü iki CD. En çok söylediğimiz, en beğendiğimiz, her zaman kulaklarımızda çınlayan türküleri çalmış.

Beş CD’lik iki albümle, Türk sanat müziğinin ve Türk halk müziğinin enstrümantal bir icrayla tarihini dinleyeceksiniz.Tarık Öcal’ın albümlerinde biyografi eksikliğini hissettim doğrusu.


“ANADOLU HAZİNELERİ”Nİ CEM DURUÖZ’LE KEŞFETMEK

CEM DURUÖZ’ün Anadolu Hazineleri, Türk sanat müziği ile Türk halk müziğinin yeniden düzenlenerek ortaya iyi bir icra çıkacağını gösteriyor.

Ben bu tür çalışmaları çok severim, bildiğimiz bir ezgiyi yeni bir çalışmanın penceresinden sunmanın güzelliği her zaman beni etkilemiştir.

Cem Duruöz’ün gitarından Haydar Haydar’ı, Çile Bülbülüm Çile’yi, Yüksek Yüksek’i Şerif Muhiddin’in, Sadi Işılay’ın saz semailerini dinlerken, yalnız dinlemediğim ayrıca çaldığım bu bestelerde yeni ses zenginlikleri keşfetmemi sağladı. Albümün kitapçığında Cem Duruöz şöyle yazmış: “Geleneksel Türk müziği, çok çeşitli ritimleri, makamları ve formlarıyla zengin bir hazinedir. Bu albümde kendi düzenlemelerimi yorumlayarak Türk müziğinden çeşitli örnekler vermeyi amaçladım.”

Cadenza Anatolia’yı dinlemeden önce onun hakkındaki bilgiyi okuyun: “Cadenza Anatolia, besteci David Hahn’ın benim için yazdığı Anadolu Konçertosu’nun dördüncü bölümünde kullanmak üzere yazdığım bir kadanstır.”

2008 yılının haziran ayında İngiltere’de yayınlanan Classical Guitar dergisinin kapağında yer almış, dergi tarafından “Olağanüstü yetenekli bir yorumcu” ve “Gitar repertuvarına yeni eserlerle damgasını vurmuş bir kültür elçisi” olarak nitelendirilmiştir.

¡ ¡ ¡

HER iki gitarcının da müzik coğrafyasında dolaşın, müzikli bir gün geçireceksiniz.

 

Gitar Alaturka, (Guitar and Turkish Classical Music) 3 CD, Düzenleme/Gitarlar: Tarık Öcal, Esen.

Gitar Anadolu, (Guitar and Turkish Folk Music) 2 CD, Düzenleme/Gitarlar: Tarık Öcal, Esen.

Anadolu Hazineleri, (Treasures of Anatolia), Cem Duruöz, AK.

X