Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk profesöre Fransız nişanı

  Muammer ELVEREN
  30 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ocak 2012 - 11:07

  Rouen Üniversitesi Rektörü Ordinaryüs Profesör Cafer Özkul, Fransa’nın Devlet Üstün Başarı Madalyası "Chevalier dans l`ordre National du Merite" nişanına layık görüldü.

  Seine Maritime Bölge Valisi Remi Caron Özkul’a  Devlet Üstün Başarı madalyasını Üniversitenin Kültür ve kongre sarayında 200 kişiyi aşkın davetli  huzurunda taktı. Davetliler arasında Seine Maritime bölge Milli Eğitim Müdürü, Senatörü, Milletvekilleri, Belediye başkanı, Bölge yönetim kurulu üyeleri , Komşu bölge üniversite Rektörleri, Rouen Üniversitesi’nin 7 fakültesi dekanı,  4 Mühendislik okulları direktörleri, Rouen Üniversitesinde çalışan öğretim üyeleri ve çalışanları , arkadaşları aile dostları ve Paris Başkonsolosumuz Uğur Arıner hazır bulundu.

  Bölge Valisi Caron konuşmasında Ord. Prof. Cafer Özkul’un 14 Aralık 1970 senesinde Paris e gelmesi ile başlayan Fransa’daki hayat hikayesine yer verdi.  Yüksek öğrenimden Sorumlu Milli Eğitim Bakanı’nın  Özkul’a bu madalyanın verilmesi teklifini verme nedeninin bu hayat hikayesinde saklı  olduğunu ve kararlı , her zaman motive ve yılmayan bir kişilikle nasıl adım adım 41 yılda bu hedefe ulaştığını anlattı. Böyle bir bilim adamının başarısında dengeli , huzurlu ve destek veren bir ailenin olmasının çok önemli olduğunun altını çizerek Özkul’un eşi Nehir Çağlayan Özkul ve kızlarını tebrik etti

  Ord. Prof.Cafer Özkul’da önce  törene katılanlara teşekkür etti  ve konuşmasına Ortaçağda mimarların katedralleri yaptıktan sonra en yüksek yerine kazıdıkları " Yaptıkların seni yapar" sözü ile başladı. “Bende Malatya Kocaözü kasabasından ayrıldığımdan beri  yaptıklarımla bugünkü ben oldum” dedi. Özkul , ancak bu yolda ilerlerken yalnız olmadığını ve her zaman kendisine inanıp yardımcı olan laboratuar , bölüm, fakülte iş arkadaşlarına teşekkür etti.  Kararlı, Dürüst, çalışkan ve motive olunca başarıya nasıl adım adım yaklaşıldığını anlattı ve Fransa’daki 41 ci yılında böyle önemli bir üstün başarı  nişanına layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu belirtip bu yolda ilerlerken 30 senedir desteğini esirgemeyen eşine, büyürken onları fazla göremediği halde çok sevdiği kızlarına teşekkür etti.  Ord. Prof Özkul “Aile deyince Sevgi, İş deyince tutku, Arkadaş deyince dostluk”  diyerek konuşmasını bitirdi. Duygu yüklü gece onu  35 sene önce laboratuarına alıp doktora tezi veren emekli Profesör  M.Trinite’ye iftiharla bakıp sarılması ile alkışlar arasında sona erdi.  Avrupa’nın ilk Türk asıllı Rektörü olan Ordinaryüs Prof. Dr. Özkul, başarı öyküsünün arkasındaki enerji kaynağının Türkiye olduğunu, hiç bir zaman Türkiye’den ve Türk kültüründen kopmadığını’ söylüyor.


  Ord.Prof. Cafer Özkul kimdir?

  Malatya, 1 Mart 1951 doğumlu Ord.Prof. Dr. Cafer Özkul, Türkiye’de devlet parasız yatılı Gaziantep Lisesi`ni bitirdikten sonra 1970 yılında bursla Fransa’ya giderek öğrenimini sürdürdü. Hiç Fransızca bilmeden Fransa’nın Besancon kentinde bir yıl gördüğü dil eğitimi gördükten sonra  Paris’te Yüksek öğrenimini  tamamlayıp Haziran 1976 da Elektrik Mühendisi oldu  ve aynı yıl Rouen Üniversitesinde Master yapmaya başladı. 1976’da  Türkiye’ye dönmedi ve doktora teziyle akademik kariyere başlayarak 1980 de Fizik doktoru, 1988 de Doçent, 1991 Profesör oldu. 1996’da Fen Fakültesi Fizik bölümü başkanı,  1997’de Fen Fakültesi Dekanı oldu ve aynı yıl birinci sınıf profesörlüğe yükseldi. Optik bilimsel araştırmalarını lazer ve hologram konularında yapan Özkul'un, bu alanda 135'den fazla uluslararası bilimsel yayını bulunuyor. 1999-2002  Bilimsel araştırmadan sorumlu Rektör yardımcısı. 2003 yıllında Fen Fakültesi Dekan’ı,  2005 yılında Ordinaryüs Profesörlüğe yükseldi ve 2007’de Rouen Üniversitesi Rektörü seçildi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı