Gündem Haberleri

  Türk profesörden fındık kabuğuyla çalışan otomobil

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Profesör Murat Doğru, dünyada yaşanan petrol krizine fındık ile çözüm buldu.

  İngiltere'nin saygın üniversitelerinden University Of Newcastle'de araştırmacı olarak çalışan Murat Doğru, fındık kabuklarını yüksek sıcakta yanıcı gaz haline dönüştürerek bir otomobili çalıştırmayı başardı. Buluşa dünya basını büyük yer verdi. Reuters haber ajansı haberi ‘‘Petrol krizine son verecek çılgın fikir’’ olarak yayınlarken Boston Globe gazetesi ‘‘Geleceğin otomobilleri fındık ile çalışacak’’ dedi.

  Türk profesörün buluşunda yüksek sıcaklıkta üretilen yanıcı gaz içinde yüksek miktarda hidrojen gazı bulunuyor. Bu temiz yanıcı gaz karışımı gaz motoruna veya dizelden dönüştürülen motora entegre edilerek elektrik ve ısı enerji elde ediliyor.

  BMW BULUŞUN PEŞİNDE

  Doğru, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘‘Bu sistem tamamıyla geliştirildi ve patenti alındı. BMW firması üniversite ile temasa geçerek sistem üzerinde çalışmaya başlamış bile. Yaklaşık 2.3 kg'lik fındık kabuğundan üretilen gazın enerjisi 1 litrelik petrolün enerjisine eşdeğer’’ dedi. Karadeniz bölgesinde senede 250 bin ton üretilen fındık kabukları olduğunu belirten Doğru, eğer kendi ürettiği reaktörlerde enerjiye dönüştürülürse yıllık 205 megawatt elektrik ve 410 megawatt ısı enerjisi kazancı sağlanabileceğini, hatta Karadeniz bölgesinin elektrik enerjisi ihtiyacının buradan giderilebileceğini ifade etti. Ayrıca, reaktörü deri sanayisinin atıkları, zeytin, kayısı çekirdekleri, ceviz kabukları ile Türkiye'nin ziraatini ilgilendiren atıklarla da denediklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

  ODTÜ kimya mühendisliği bölümü mezunu olan Murat Doğru, 4 yıldır doktora çalışmalarına Newcastle Üniversitesi'nde devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı