Gündem Haberleri

  Türk ordusu görev başında, rahat uyu

  ANKARA
  31.08.2009 - 00:45 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanları, 30 Ağustos’ta Anıtkabir’deydi. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun” diye yazdı, Türkiye’nin bölünmezliğinin altını çizdi.

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.
  Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri’ne, şöyle yazdı: “Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır. Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.”

  Komuta kademesi tam kadro

  Atatürk’ün mozolesine, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ yazılı çelenk bırakan Orgeneral Başbuğ’a, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal
  Ceylanoğlu da eşlik etti.

  Ardından Genelkurmay Karargâhı’na geçen Orgeneral Başbuğ ile kuvvet komutanları, Şeref Salonu’nda düzenlenen tebrik töreninde, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan, ‘Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’ sloganının yer aldığı afişin önünde kutlamaları kabul ettiler. Daha sonra AKM’deki törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü uğurladıktan sonra vatandaşların bulunduğu tribüne gitti.

  ‘Ordu ve millet birleşti’

  Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki kuvvet komutanlarını vatandaşlar, alkışlarla ve ‘’Türkiye sizinle gurur duyuyor’’, ‘’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’’, ‘’Türkiye Türk’tür, Türk kalacak’’ şeklinde sloganlarla karşıladı. Genç bir kızın ağlayarak “Ülkemiz bölünmesin” sözlerine Orgeneral Başbuğ, “Korkma bölünmez” yanıtını verdi. Bir kadın vatandaş da Orgeneral Başbuğ’a, ‘’Komutanım, kızları da alın askere’’ diyerek bağırdı. ‘’Komutanım çok yaşa’’ sloganı ve alkışlar arasında, bazı vatandaşlarla sohbet edip bayramlarını kutlayan Başbuğ, çocukları da sevdi.
  Tören alanı içinde yoğun izdiham arasında vatandaşlarla sohbet eden Başbuğ, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, bu yılki bayramın daha görkemli, daha coşkulu, daha heyecanlı kutlandığını belirterek, “Gerçekten ordu-millet burada birleşti” dedi.

  İlk tören Anıtkabir’deydi

  30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ilk tören, Anıtkabir’de yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları ile askeri erkanın Aslanlı Yol’dan yürüyüşüyle başlayan tören, Orgeneral Başbuğ’un, Atatürk’ün mozolesine üzerinde ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasıyla devam etti. Ardından, Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Tören, heyetin Misak-ı Milli Kulesine geçişi ve Başbuğ’un, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasıyla tamamlandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı