Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk: Ölüm orucundan hiçbir mahkûm ölmedi

  Hürriyet Haber
  30 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Aralık 2000 - 00:01

  Yasadışı DHKP-C üyesi Hasan Güngörmez'in ölümünün gerekçesini, ailesi ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, ölüm orucu diye açıklarken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevlerinde ölüm orucu nedeniyle hiç kimsenin ölmediğini söyledi. Türk, F Tipi cezaevlerine 1029 hükümlü ve tutuklunun nakledildiğini açıkladı.

  Türk, memleketi ve seçim bölgesi Trabzon'un ilçelerindeki gezisini sürdürüyor. Hayrat ilçesindeki bir kahvede vatandaşlarla bayramlaşıp sorunlarını dinleyen Türk, Edirne, Kocaeli ve Sincan'daki F Tipi cezaevlerine yapılan nakillerle ilgili bilgi verdi. Bir soru üzerine de Türk, şöyle konuştu:

  ‘‘Cezaevlerinde halen 496 kişi açlık grevi, 220 kişi ölüm orucu eylemlerini sürdürmektedir. 6 kişi ise hastanelerde tedavi altındadır. Ölüm orucu nedeniyle kesinlikle ölüm olmamıştır. Edirne ve Kocaeli cezaevlerinde sağlık ekipleri 24 saat görev başındadır. Eylemi sürdürenleri sürekli izlemektedir. Kocaeli cezaevinde ölüm orucunu sürdüren 16 kişi, açlık grevi yapan 9 kişi bu eylemlerine son vermiştir.’’

  Türk, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül'ün , ‘‘Ölüm oruçlarının bitmesi için Adalet Bakanı'nın açıklama yapmasını bekliyoruz’’ sözlerine tepki gösterdi. Türk, ‘‘Herkes kendi görevini yapsın. Onlar ölüm oruçlarına destek vermeyi sona erdirsinler'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı