Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Türk öğrencilerden Srebrenitsalı ailelere destek

  AA
  10.06.2013 - 13:12 | Son Güncelleme: 10.06.2013 - 16:13

  Üniversite öğrencileri, Srebrenitsalı ailelere maddi destek olmak için bu ailelerin ürettikleri el yapımı eşyaları, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kurdukları stantta satıyor.

  Koç Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan "KUGlobalAid" isimli öğrenci topluğunun "Nar" projesi kapsamında Bosna Hersek'e gelen 13 öğrenci, Bosna'daki savaşta, 11 Temmuz 1995'te soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'daki ailelere destek olmak amacıyla, Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da stant açtı.

  Üniversite Uluslararası Programlar Direktörü Ayşe İnal, bu projenin amacının uluslararası servis, farkındalık ve yardım olduğunu söyledi.
  Bosna'daki savaşta yaşanan katliamlardan sonra mağdur durumda olan bu insanların haklarını savunduklarını söyleyen İnal, "Nar projesi kapsamında sattığımız ürünlerin birçoğu Srebrenitsalı kadınların el işlerinden oluşuyor. Bu el işlerini satarak, elde edeceğimiz karla yeniden kendilerinden ürünler alacağız. Böylece bir çember oluşturmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
  Proje kapsamında, Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ve Saraybosna'nın Stari Grad Belediyesi'nin kendilerine yardımcı olduğunu belirten İnal, "Bizim başarımız, hepimizin başarısı" dedi.
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi ve aynı zamanda "Nar" projesi sorumlusu Utku Evci, Bosna Hersek'e 4 gün önce geldiklerini ve bugüne kadar Srebrenitsa'da bulunduklarını söyledi. Evci, “Burada ailelerle ve çocuklarla vakit geçirdik. Onlardan aldığımız ürünleri, Saraybosna'da satışa çıkardık. Amacımız, bu ürünleri burada turistlere ve refah seviyesi yüksek insanlara satarak Srebrenitsalı ailelere yardımcı olmak" diye konuştu.

  Stantlarının 2 gün boyunca açık olacağını söyleyen Evci, Türkiye'ye döndüklerinde ise proje ortaklarından Saraybosna Üniversitesi öğrencilerinin, bu el işlerini satarak projeyi devam ettireceğini belirtti.
  Evci, KUGlobalAid öğrenci topluluğu olarak Bosna Hersek'in yanı sıra Türkiye'de farklı şehirlerde ve Tunus'ta da projeler uyguladıklarını söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı