ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türk Ocakları Geleneksel Perşembe Sohbetleri

IHA
16.10.2015 - 13:36 Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI'NİN GELENEKSEL PERŞEMBE SOHBETLERİ PROGRAMININ BU HAFTAKİ KONUĞU OLAN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ.DR. AHMET ŞİMŞEK, "TÜRKİYE'DE TARİH EĞİTİMİNİN TARİHÇESİNE DAİR" BAŞLIKLI BİR KONUŞMA YAPTI.

IHA

Eskişehir Türk Ocağı’nin geleneksel Perşembe Sohbetleri programının bu haftaki konuğu olan Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Şimşek, "Türkiye’de Tarih Eğitiminin Tarihçesine Dair" başlıklı bir konuşma yaptı.
Konuşmasında, tarih eğitiminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “iktidar”ın “meşruiyet” araçlarından biri olarak tanımlandığının görüldüğünü belirten Şimşek, bu durumun devrin iktidarına hâkim olanların sahip oldukları zihniyet/ideolojinin tarih eğitimine yansımasından kaynaklandığını ifade etti. Doç.Dr. Ahmet Şimşek, konuşmasının bir bölümünde, "Türkiye’de modern anlamda Maarifi Umumiye Nizamnamesiyle başlayan tarih dersleri, II. Meşrutiyetle Türkçü öncülerin liderliğinde biçimlenen romantik ve daha çok refleksif bir milliyetçi tarihçilik anlayışını ders kitaplarına yansıtmıştır. Cumhuriyetle birlikte “Türk Tarih Tezi”ne oturan tarih eğitimi, 1940’lı yıllarda hümanistik bir yaklaşımın benimsenmesiyle Eski Yunan ve Roma vurgulu bir hal arz etmiştir. 1960’lardan sonra ise anlayış, adım adım evrilerek 1980 sonrasında “Türk-İslam Sentezi” yörüngesine girmiş, içerik olarak Türk tarihinin program ve ders kitaplarındaki yoğunluğu gitgide artmıştır. 2007’den sonra ise daha çok yapılandırmacı yaklaşım temelinde pedagojik olarak bir düzenlemeye gidilmiştir. Tarih derslerinin bir kimlik inşa aracı olmaktan çok tarihsel düşünme becerileri kazandırmaya yönelik planlanması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, 20. Yüzyıldan günümüze kadar geçen yüzyıllık süreçte tarih müfredat ve ders kitaplarında dönemlerin siyasal ve sosyal gidişatına paralel köklü değişikliklerin yaşandığını söylemek mümkündür" diye belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Türk Ocakları Geleneksel Perşembe Sohbetleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 13 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Ocakları Geleneksel Perşembe Sohbetleri haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:18
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı