ERZURUM HABERLERİ

Türk Ocakları Erzurum Şubesinden 23 Temmuz Mesajı

IHA
23.07.2015 - 13:59Son Güncelleme :

NİZAM IŞIK

IHA

Türk Ocakları Erzurum Şubesi Başkanı Nizam Işık, Erzurum Kongresinin 96. Yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı.
Işık mesajında şu görüşlere yer verdi:
“23 Temmuz 1919’da toplanan Erzurum Kongresi, milli istiklale ve Cumhuriyete giden yolda büyük bir önemi haiz olup tarihin kaydettiği ender olaylardandır. Eşsiz dehası ve engin vatanperverliğiyle örnek teşkil eden Atatürk’ün önderliğinde, altı doğu ilinden gelen 63 delegeyle toplanan Erzurum Kongresi, vatanın galip devletlerce işgal edildiği, milletin esaret altına alınmak istendiği o karanlık dönemde memleketin doğusundan yükselen bir hürriyet meşalesi olmuş; bütün vatan bu meşaleden aldığı ışıkla ayağa kalkmıştır. Kuva-yı milliyeyi amil, milli iradeyi hakim kılma düsturuyla hareket eden Erzurum Kongresi “ Vatan bir bütündür; bölünemez!” haykırışıyla Türk vatanının bölünemeyeceğini, Türk milletinin esir edilemeyeceğini bütün dünyaya gür sesiyle duyurmuştur. Manda ve himayenin reddedildiği Erzurum Kongresi, milli bağımsızlığımızın ve hür yaşama arzumuzun ifadesidir. Tarih boyunca sayısız kahramanlıkların mekânı ve sayısız kahramanların yurdu olan Erzurum, böylece Türk’ün son bağımsızlık mücadelesinin de eşiği, beşiği ve ruhu olmuştur. Cumhuriyeti kuran şehir Erzurum’un, Erzurumlunun ve büyük Türk milletinin bu mutlu gününü kutluyoruz. Böyle bir kongrenin yıldönümünde, vatanın yeniden bir ateş çemberine alınmaya çalışıldığını, eli kanlı teröristlerin asker, polis yurttaş masum canlara kıydığını, uzun namlulu silahlarla İstanbul’un göbeğinde gösteriler yapıldığını, memleketin terör örgütlerinin güç gösterisi ve hesaplaşma alanı haline geldiğini görmek, derdi vatan ve millet olan herkesi üzmekte ve derin endişelere sevk etmektedir. Bu kara günlerde bir kara mizah örneği olarak teröre karşı yürüdüğünü söyleyenlerin, terörist posterlerini taşıyor olmaları ayrı bir garabettir. Balkan faciası öncesi durumu hatırlatan, gittikçe Türkiye’nin Pakistanlaşmasına yol açacak bu gelişmelere dur denmesini; vatanın bölünmezliğine milletin birlik ve beraberliğine kasteden bu hareketlere karşı devletimizin en etkin tedbirleri derhal almasını istiyor ve bekliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Türk Ocakları Erzurum Şubesinden 23 Temmuz Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Ocakları Erzurum Şubesinden 23 Temmuz Mesajı haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:20
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:43
 • Akşam
  16:58
 • Yatsı
  18:33
Sayfa Başı