ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türk Ocağı’nın Konuğu Abdullah Ilgın Oldu

IHA
23.10.2015 - 12:47Son Güncelleme :

TÜRK OCAĞI'NIN KONUĞU ABDULLAH ILGIN OLDU

IHA

Eskişehir Türk Ocağı’nın geleneksel olarak sürdürdüğü perşembe sohbetlerinin bu haftaki konuğu olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Ilgın, "Kainat’a Kuantum Zaviyesinden Bakış" konulu bir konuşma yaptı.
Konuşmanın insan, evren ve kuantum teorisi üzerine olacağını belirten Ilgın, "Bu bağlamda ilk olarak; insanoğlunun geçmişten beri süregelen alemleri anlama serüveninde modern bilimler açısından gelinen son gelişmeler üzerinde durulacaktır. İnsanoğluna kıyasla, çok büyüğün ve çok küçüklerin oluşturduğu alemlerin fiziğine dair bilgilerimizi, yeni gelişmeler ışığında yeniden ele alacağız. Büyük ölçekte evrenin tarihi, küçük ölçekte mikro evrenin temel yapı taşları ve bilenen özellikleri modern bilimin verileri ışığında ele alınıp, bilim felsefesi ve zaman zaman da din felsefesi bakış açılarıyla da örneklemelerle irdelemeye çalışacağız. Böylece evrenin bir parçası olan insanın ve dolayısıyla bizleri oluşturan mikro dünyanın varlıklarıyla, makro alemdeki galaksileri oluşturan bileşenlerin temelde aynı öz olduğunu, bu özün mihenk taşlarını oluşturan kuantum taneciklerinin davranışlarını anlamaya çalışacağız" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Türk Ocağı’nın Konuğu Abdullah Ilgın Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 12 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Ocağı’nın Konuğu Abdullah Ilgın Oldu haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:08
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı