Ege Haberleri

  Türk Müziği’nin Avrupa seferi

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR Bakanlığı İzmir Devlet Türk Musikisi Korosu, kiliselerde verdiği dört konserle Avrupalıların gönlünün fethetti. İsveç ve Danimarka'da verilen konserler, yabancılardan yoğun ilgi gördü. Depremzede yararına veril en konserlerde, Müslüman ve Hıristiyan ilahilerinin birarada okunması ayakta alkışlandı.

  28 kişilik ekip

  OCAK sonlarında, Kalpten Kalbe Vakfı'nın davetlisi olarak Avrupa'ya giden Dr. Teoman Önaldı yönetimindeki 28 kişilik ekip, 31 Ocak'ta Danimarka'nın Kopenhag kentinde ilk kilise kanserlerini verdikten sonra İsveç'e geçerek, Norrkoping, Linkoping ve Stocholm kentelerinde müzikseverlerle buluştu.

  KONSERLER için Kültür Bakanlığı'ndan harcırah almadıklarını belirten Teoman Önaldı, ‘‘Gördüğümüz ilgi muhteşemdi. Konserleri ayakta izleyen seyirciler vardı. Türk asıllıların yanısıra, Danimarka ve İsveçliler'in de salonda yeralması bizi mutlu etti. Musikimiz Avrupa'yı fethetti'' dedi.

  Tanıtıma önem verelim

  ŞİMDİYE kadar musikinin Avrupa'ya kendini tanıtmakta geri planda kaldığını ifade eden Önaldı, ‘‘Konsere gelen Avrupalılar'ın çoğu, musikiyle ilk kez tanıştı. Ancak en çok alkışlayanlar da onlar oldu. Ülke tanıtımı için müziğin evrensel gücünden daha çok yararlanılmalı'' dedi.

  KONSER sırasında Atatürk'ün sevdiği eserlerin de bulunduğu 20 parçadan oluşan bir repertuar sunduklarını belirten Önaldı, ‘‘Ayrıca bir Hıristiyan, bir de Müslüman ilahisi okuduk. İzleyiciler birbirlerine eşlik ederek tam bir uyum sergiledi'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı