Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türk mutfağı yeni TURİZM ELÇİSİ

TÜRKİYE Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun (TÜLOPAF) öncülüğünde Konak Belediyesi ve Ege Turistik İşletmeler Konaklamalar Birliği (ETİK) desteğiyle düzenlenecek olan 2. Türk Mutfağı Zirvesi, 3-5 Mayıs tarihlerinde İzmir’de hayata geçiyor. Bu etkinlik aslında “Türk Mutfağı Yeni İhracat Markası Olmalı” stratejisinin önemli bir kilometre taşı konumunda. TÜLOPAF Genel Başkanı Aykut Yenice, ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile Zirve’yi konuştuk.
Aykut Yenice, “Türk mutfağı yeni turizm elçimiz olacak. Bunun için yola çıktık. Binlerce yıllık tarihi, kendine özgü geleneksel yapısı ve zengin çeşitliliği ile aslında büyük bir ekonomik sektör konumunda olan ulusal mutfağımızın dünyaya açılma zamanı çoktan gelmiş bulunuyor. Bu Zirve, İzmir’in EXPO 2020 yarışında özellikle gastronomi turizmini ön plana çıkartmak, Türk ve Ege mutfağının uluslararası platformda tanıtımını sağlamak adına büyük önem taşıyor. Böylece İzmir turizm anlamında önemli bir yol kat etmiş olacak. Konak Belediye Başkanımız Hakan Tartan’ın tam desteği bizleri daha da güçlendirdi. Aynı şekilde konaklama, otelcilik, turizm, yeme-içme deyince Ege bölgesi için çatı kuruluş olan ETİK’in de katkılarıyla, bu dev proje aynı zamanda bir İzmir projesine dönüştü. Türk mutfağı adına büyük bir adım atıyoruz” diyor.

Türk mutfağı yeni TURİZM ELÇİSİ

Kültür-tarih-gastronomi
Bülent Tercan ise, “Kültür, tarih ve gastronomiyi özellikle ön plana çıkarmalıyız. ETİK olarak 1958’den beri İzmir turizminin hak ettiği yerde olması için mücadele veriyoruz. Günümüzde İzmir’e gelen turist sayısı 1 milyon seviyelerinde. Bu sayı, Türkiye ortalamasının altında bir rakam. Bizler ETİK olarak bölgemizde turizmin gelişimi adına bir hedef belirledik. Bu hedef, yılda 5 milyon hava yolu ile İzmir’e yolcu çekmek. Bunu başarabilmek için İzmir’in en önemli dinamikleri olan kültür, tarih ve gastronomi turizmi için çok özel bir strateji belirlememiz gerekiyor. Bu üç önemli argüman, İzmir’i turizm anlamında hedefine kesinlikle yaklaştıracak. Bu sebeple Türk Mutfağı Zirvesi Projesi’ne tüm içtenliğimizle üye otellerimiz ve yönetim kurulumuzla gönülden destek veriyoruz” diye konuşuyor.

BERGAMA TULUMU NEREDE

Türk ve Ege mutfağının gelişimine katkı sunmanın büyük mutluluk olduğunu söyleyen Dr. Hakan Tartan şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bu tür organizasyonlar Türk ve Ege mutfağını tanıtmak için ciddi fırsatlar doğuruyor. Turizm ve özellikle de EXPO sürecinden bahsediyorsak, İzmir’de atlanmaması gereken bir konu da mutfak turizmidir. Zeytinyağı ile başlayan her derde deva olan binbir çeşit ot kültürümüz, yemek kültürümüz var. Sağlık iksiri olan bir yemek kültürümüz var. İşte bundan yola çıkarak bir slogan yarattık ‘İzmir sağlıklı yemek kenti’ diye... Ayrıca bu çerçevede Türk mutfağının ürünlerinin gerçek ustalar tarafından yapıldığı bir ‘Mutfak Akademisi’ni şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Gıda sektörü çok önemli. Bakın Japonya’da, Amerika’daki Fransız ve İtalyan restoranı sayısı üç bin ve beş bin arasında değişiyor. Peynir deyince Camembert, Parmesan, Rokfor söyleniyor ama bizim Bergama tulumumuz nerede? İşte bu değerlerimizi markalaşma ve tanıtım sayesinde ancak geniş kitlelere yayabiliriz. Dünyada sadece farklı tatlar denemek için farklı ülkeleri gezen, gastronomi turizmine katılan 200 milyon turist var. Türk mutfağını tanıttığımız zaman on sıra öne geçeceğiz. Türk Mutfağı Zirvesi, Türk ve Ege Mutfağı’nın markalaşması adına ilk ciddi adım olacak. ‘Türk Mutfağı Yeni İhracat Markası Olmalı” stratejisini son derece önemsiyor ve destekliyorum.”


 

X