Türk müteahhitleri dünya üçüncüsü

A.A.
30.08.2006 - 15:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Türkiye'yi dünya liginde üçüncü sıraya yükselttiklerini açıkladı. Dünyanın en büyük 225 uluslararası firma arasında 20 Türk şirketi yer alıyor.

Erdal Eren yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında geçtiğimiz yıl 14 olan Türk müteahhitlik firması sayısının bu yıl 20'ye çıktığını bildirdi. Bunlardan 17'sinin TMB üyesi firmalar olduğunu anlatan Eren, “63 ülkede dünya devleriyle yarışan, bugüne kadar dört kıtada 3 bini aşkın şantiyede bayrağımızı dalgalandırmış ve yurt dışında yüz binlerce vatandaşımıza iş yaratmış olan üyelerimizin başarılarından gurur duyuyoruz” dedi.

Eren, tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi “Engineering News Record” (ENR) tarafından her yıl dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firmasını belirlemek üzere kıyaslamalı bir araştırma yapıldığını, bu araştırmada bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirin esas alındığını kaydetti.

TÜRK FİRMALARI

Enka
Gama
Rönesans
Yüksel
Tekfen
GAP
Baytur
STFA
Alarko
Nurol
Atlas Yapı
Doğuş
Hazinedaroğlu
Summa
Soyak
Mak-Yol
Cengiz
Limak
Rasen
EserBu araştırmada, geçtiğimiz yıl ilk 225 arasında 14 Türk firmasının yer aldığını ifade Eren, ENR tarafından 3 gün önce yayınlanan yeni listeye göre 2006'da ilk 225'e giren Türk firması sayısının 20'ye yükseldiğini vurguladı.
TMB Başkanı, “Geçtiğimiz yıl Türkiye ilk 225'e giren firma sayısı itibariyle ABD, Çin ve Japonya'dan sonra dördüncü sırada geliyordu. Bu yıl ise 20 firma ile ABD ve Çin'den sonra üçüncü sıraya yükseldik” dedi.

7 AYDA 6,7 MİLYAR DOLARLIK YENİ İŞ ÜSTLENİLDİ

Açıklamaya göre, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde Türk müteahhitlik firmaları 21 ülkede, 6,7 milyar dolar tutarında, 184 yeni iş aldı. Üstlenilen işlerin yüzde 50'den fazlası (3,4 milyar dolar) Ortadoğudaki petrol üreticisi ülkelerde bulunuyor. Bu dönemde Afrika ülkelerinde 1,6 milyar dolar, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde de 1,5 milyar dolarlık iş alınmış durumda.

Türk müteahhitlerden TMB üyesi olanların son 35 yılda, 63 ülkede yüklendikleri iş tutarı ise 75 milyar doları buldu.
Açıklamada, teminat mektubun sorunun çözülmesi durumunda 2006 yılı için belirlenmiş olan 12 milyar dolarlık hedefin ve 2007 için hedeflenen 15 milyar doların da aşılması ve yaratılan net döviz girdisi ile istihdamın ikiye katlanmasının mümkün olacağı vurgulandı.

Bu arada, TMB açıklamasına göre, ülkelerin ilk 225'e girin firma sayısı ve Türkiye'den listeye giren firmalar da şöyle:

ÜLKELERİlk 225'e giren firma sayısı
ABD 52
Çin 46
Türkiye 20
Japonya17
İtalya 12
Fransa 9
İspanya 8
Güney Kore 7
İngiltere 7
Almanya 6
DİĞER 41 
 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı