Türk müteahhitler üç kat daha hızlı işleri bize verin

Sadi ÖZDEMİR
24.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ’180 milyar dolarlık’ Kalkınma Planı açıklayan Libya’dan çok iş almak için Trablus’ta ülkenin en yüksek binasını yapan Türk müteahhidin hızını referans gösterdi. Tüzmen "Bizim müteahhit, ötekilerle aynı günlerde başladığı binayı, onlardan üç misli hızlı yükseltti. Bize daha çok iş verin, hem sağlam hem çabuk yapalım" dedi.

TÜRK müteahhitle-rinin, 6 yıl içinde 180 milyar dolarlık kalkınma planı uygulayacak Libya pazarından pay kapma yarışında ’inşaat hızı’ referans oldu. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali al Mahmut’a, "Sayın Başbakan, bakın bizim müteahhit, ötekilerle aynı günlerde başladığı binayı, onlardan üç misli hızlı yükseltti. Bize daha çok iş verin, hem sağlam hem çabuk yapalım. Libya da hedeflerine daha çabuk ulaşsın" dedi. Başbakan Ali al Mahmut da Türk müteahhitlerinin projelerinden çok memnun olduklarını bu konuda her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Libya Başbakanı, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin iktidara gelişinin 40’ıncı yılı olan 1 Eylül 2009’da düzenlenecek törenlere Başbakan Tayyip Erdoğan’ı sözlü olarak davet etti ve bu daveti yazılı olarak yineleyeceklerini de bildirdi.

Teminat mektubu

Libya’daki projeler için Türk müteahhitlerinin en önemli engeli olan ’teminat mektubu’ sorunu da yakında tamamen çözümlenecek. Türkiye’de Libya ortaklığı olarak faaliyet gösteren Türk Arap Bankası teminat mektubu için kullanılacak. Bu bankada İş Bankası ve Libya devleti ortak bulunuyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu banka için önce Libya Maliye Bakanı Abdülhafız Zlitni’yle konuştu. Ardından da onun oluru ile Başbakan Ali al Mahmut’a konuyu anlattı. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’yi de telefonla arayıp projeyi anlatan Tüzmen’e Özince de "gerekli teknik ve hukuki altyapıyı hazırlayalım" dedi.

Daha önce Avrupa Birliği’nin ’serbest ticaret anlaşması’ teklifini reddeden Libya, Türkiye’nin teklifine olumlu yanıt verdi. Türkiye-Libya serbest ticaret anlaşması’nın 1 Eylül’de imzalanması kararı alınırken, bu konudaki mutabakat zaptı da imzalandı. Bu arada İki ülke arasında yatırımların teşviki anlaşması da imzalandı. Ayrıca Türkiye tarafından Bingazi’de serbest ticaret bölgesi kurulması için bir kurum oluşturulmasına dair ön anlaşma da yapıldı.

Herkesi sollamışlar kim tutar bizim müteahhitleri

DEVLET
Bakanı Kürşad Tüzmen, Trablus’ta Libya’nın en yüksek binasını yapan Türk şirketi Suma Group’un yürüttüğü projeye de tırmandı. Güney Koreli bir firmanın yürüttüğü projenin daha 4’üncü katta olduğunu gören Tüzmen, "Bakın bakın, bizimkiler 24. katta, herkesi sollamışlar, kim tutar bizim müteahhitleri" diye konuştu.

Suma Group Libya’nın en yüksek binasını yapıyor

SUMA
Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Bora, şirket olarak Doğu Avrupa ve Rusya’da çok sayıda projeye imza attıklarını, 1990’dan beri yurt içinde proje yapmadıklarını söyledi. İki yıldır Libya’da faaliyet gösterdiklerini belirten Bora, şu bilgileri verdi: "İlk projemiz Libya’nın en yüksek binası Burj Bulayla olacak" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı