Gündem Haberleri

  Türk Müslümanlığı'nı özünde destekliyoruz

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, ‘Türk Müslümanlığı’nı özünde desteklediğini ancak kavram olarak katılmadığını söyledi. Toskay, ‘‘Bu terminoloji, İslam adı altında Arap emperyalizminin Türkiye'ye bilerek ya da bilmeyerek sokulmaya çalışılmasından doğmuştur’’ dedi.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın ortaya attığı, Hava Kuvvetleri Komutanı İlhan Kılıç'ın desteklediği ‘Türk Müslümanlığı’ tartışmasına MHP de katıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Türk Müslümanlığı'nı özü itibariyle desteklediğini, fakat kavrama katılmadığını belirtti.

  Toskay ‘‘Böyle bir terminolojiyi gündeme getirme ihtiyacı, daha iyi Müslümanlık, Kuran'a daha iyi bağlılık ve İslam adı altında Arap emperyalizminin Türkiye'ye bilerek ya da bilmeyerek sokulmaya çalışılmasından doğmuştur’’ dedi. Türkiye'de bir kesimin Türk tanımını kabul etmeyerek ümmet anlayışıyla hareket ettiğini kaydeden Toskay, ‘Türk müsün, Müslüman mısın?’ sorularıyla ayrım yapıldığını iddia ederek şunları söyledi:

  ‘‘Dinler, değişmez kuralları dışında sosyolojik gelişmeye paralel olarak o toplumlara göre özümsenir ve yorumlanır. Türkler de bu yorumlamayı yapmışlardır. Bu noktada Türk Müslümanlığı yerine, Türkler'in Müslümanlığı algılayışı ve yaşayışı konusunda Araplar'dan bir farklılığı olduğunu söylemek daha doğru olur.’’

  TÜRK SÜNNİLİĞİ ALEVİ KARAKTERLİ

  Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi tarihçi Yrd. Doç. Dr. Sait Başar ise Türk Müslümanlığı'nın yeni icat edilmediğini belirterek, kavramı ‘tarihi bir olgu’ olarak nitelendirdi. ‘Türk Müslümanlığı’ konusunda bir kitabı da bulunan Başar, dünya milletlerinin, dinleri mevcut birikimleriyle tarif ettiklerini söyledi. Başar, Türk Müslümanlığı'nın sadece Aleviliğe tahsis edilemeyecek bir kavram olduğunu da vurguladı. ‘‘Türk Sunniliği de Alevi karakterli bir Sunnilik'tir’’ diyen Başar, Türk Müslümanlığı genel bir başlık olarak kullanılırsa, Alevilik ve Bektaşilik'in bunun sadece alt başlıkları olabileceğini söyledi. Başar şöyle konuştu:

  ‘‘Türkler fıkıh bakımından Ebu Hanefi, itikat bakımından İmam Maturidi'ye bağlıdırlar. Başka hiçbir Müslüman ülkesinde İmam Maturidi'ye bağlılık yok. Türk Müslümanlığı kavramını bölücülük olarak nitelendirenler ya bilgisizlikten ya da problem çıkarmamak için böyle düşünüyor olabilirler. Ayrıca, Türk Müslümanlığı sırf Aleviliğe tahsis edilemez. Bu kavramı daraltır. Türk Sünniliği de Alevi karakterlidir.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı