Türk mühendislerin büyük başarısı

Orhan GEDİK / MÜNİH
02.07.2015 - 11:25 | Son Güncelleme:

Almanya’nın Münih kentinde yaşayan 5 Türk mühendis, daha önce yapılmış otobüslerin karışımından yeni bir otobüs modeli üretti.

MAN Truck&Bus AG’de çalışan Serkan Acer (36), Barış Özerol (40), Hüseyin Çavdar (46), Murat Ülke (46) ve Murat Meydan, kendilerine ayrılan düşük miktardaki bütçeye rağmen 4 yıl önce kolları sıvayıp geceli gündüzlü çalışmaya başladılar.

Tasarım bölümünün yüzde 70’i Türkiye’de gerçekleşirken, geri kalan kısmı Münih’te üretime yansıtıldı. Bunun için Münih’te projenin üst kademesinde 15 kişilik bir ekip çalışırken, Ankara’da ise 12 kişilik üst yönetici yer aldı.

Türk mühendislerin büyük başarısı

4 yıl süren projenin hayata geçirilmesi sonrası, farklı bir otobüs üretildi. Fransa başta olmak üzere, Almanya ve İtalya’daki müşterilerinden gelen şiparişler sonrası ürünün değişik modellerinin üretilmesine ise önümüzdeki günlerde başlanacak ve 2024 yılına kadar devam edecek.

FUARDA GÖZ KAMAŞTIRDI

İlk olarak Ankara’da ‘Bus Days’ otobüs fuarında görücüye çıkan, MAN Lion’s İntercity modeli büyük ilgi gördü. İlk bakışta belediye otobüsü gibi görünse de alt bölümde yer alan bagaj bölümleri ile şehirler arası otobüs izlenimi veriyor. Tüm donanımlarında teknolojinin son aşamasının ürünleri kullanılmış. Proje sorumlusu Serkan Acer, otobüsün seri üretimine haziran ayı başından itibaren başlandığını da söyledi.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Toplam 16 vitesli otomatik ve düz vitesli şanzımanın yanı sıra, 6 silindirli DO8 Common-Rail isimli bir bir motora sahip olarak üretilen MAN Lion’s İntercity modeli otobüsün bazı teknik özellikleri ise şöyle; Uzunluğu 12.280 mm. Genişliği 2.550 mm. Yükeskliği 3.400 mm. Dingil sayısı 2. Koltuk sayısı 55, ayakta yolcu sayısı ise 29. Motoru 6 silindirli MAN DO836 LOH, motor gücü 6.9 büyüklüğünde ve 290 beygir gücünde. Ağırlığı 19.500 kg. Bagaj hacmi 5.2 m3. Ayrıca, 41 litrelik bir buzdolabına sahip. Hem okul hem de şehirlerarası otobüs olarak kullanılabilir. 2 engelli koltuğunun yanı sıra engelliler için kapılarda asansör bulunuyor.

Etiketler: avrupa , Türk Mühendis


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı