Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk muhabir Halep'te böyle vuruldu

  Hürriyet Planet
  02 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ağustos 2012 - 18:36

  Suriye'nin Halep kentinde Özgür Suriye Ordusu ile rejim güçleri arasında çıkan çatışmada vurulan AA muhabiri Sinan Gül'ün yaralanma anı, birlikte çalıştığı ekip arkadaşları tarafından görüntülendi. Savaş muhabirliği eğitimi alan Gül'ün olay anında kurşungeçirmez yelek giymemesi sosyal medyada tartışma konusu oldu.

  SAVAŞ MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ ALDI

  Suriye’deki çatışmaları görüntülediği sırada iki ayağından yaralanan AA fotomuhabiri Sinan Gül, 15 günlük savaş muhabirliği eğitimi aldı. AA, savaş bölgelerine göndermek için kurumda görev yapan muhabir ve foto muhabirlerine savaş muhabirliği eğitimi verdi. Bazı muhabirler bu eğitim için İngiltere’nin başkenti Londra’ya gönderildi. Sinan Gül de iki fotomuhabiri arkadaşıyla birlikte en son savaş muhabirliği eğitimi alanlar arasındaydı. Eğitimini tamamlayan Gül, sıcak çatışmaların yaşandığı Suriye’ye gönderildi. Savaş eğitimi alan ekip, bu bilgi birikimlerini savaş bölgesinde kullanarak hayatta kalmayı başardı.

  Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye Ordusu'na ait askeri üsse düzenlediği operasyonu görüntülemek için muhabir Samet Doğan ve kameraman Kenan Yeşilyurt'la birlikte bölgeye giden ve çıkan çatışmada iki ayağına birden mermi isabet eden fotomuhabir Gül'ün yaralanma anı, AA kameralarına yansıdı.

  TÜRK MUHABİRİN VURULMA ANI / FOTO GALERİ

  AA'nın bildirdiğine göre, Selahaddin mahallesindeki çatışma sırasında görüntü alabilmek için bir aracın arkasına sığınan Gül, Suriye askerleri tarafından açılan ateş sonucu ayağından ve baldırından yaralandı. Yaralanma anında yakınında bulunan Doğan ve Yeşilyurt, arkadaşlarını kurtarmak için muhaliflerden yardım istedi.

  Muhaliflerin komutanlarından Ebu Ali ise bir kamyonetle ateş altındaki Gül'ü bulunduğu yerden çıkarmayı başardı.

  Muhalifler tarafından Halep'teki Dar'uş Şifa Hastanesi'ne götürülen Gül, ilk müdahale yapıldıktan sonra yine muhaliflerin yardımıyla Kilis'e getirildi.

  Kilis Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından Atatürk Havalimanı'nda hazır bekletilen ambulansla İstanbul Bahçelievler'deki bir hastaneye götürülen Gül'ün tedavisi sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı