« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Türk milletini sevindirecek"

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk badmintoncu ve dalında dünyanın en genç sporcusu olan Neslihan Yiğit, “2012 Londra Olimpiyat Oyunları”na gitmeden önce son antrenmanını antrenörü Çağatay Taşdemir gözetiminde yaptı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bursa Acemler Spor Salonu'ndaki antrenmanında konuşan 18 yaşındaki Yiğit, 9 senedir badminton oynadığı belirterek, ilkokul 4. sınıfa devam ederken, beden eğitimi öğretmeninin, badminton kursu için yaptığı seçmeleri kazandığını ve bu spora başladığını söyledi.

Badminton oynamanın, kondisyon, çabukluk ve dikkat gerektirdiğini dile getiren Yiğit, amatör olarak başladığı bu spordan, turnuvalara katılmaya başladıkça keyif aldığını anlattı.

Yiğit, Türkiye, Balkan ve Avrupa şampiyonalarına katıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Daha sonra olimpiyatlara katılmayı hedefledim ve bunun için çeşitli ülkelerdeki müsabakalara katılarak puan toplamaya çalıştım. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazanmak için bir yılda yaklaşık 30 turnuvaya gittik. Arkadaşım Özge Bayrak ile ülkemizi temsil etmek için puan toplamaya çalıştık. Çok yorulduk, ailemizden uzak kaldık. Bu yolda herkes destek oldu. Hocamız, Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı, Ego Spor Kulübü, herkes yardımcı oldu. Çok disiplinli çalıştık ve Türkiye'de bir ilk oldu. Bunun için mutluyum.”

Çelebi Mehmet Lisesi'nden bu yıl mezun olan milli sporcu Yiğit, “Her sporcu gibi benim de hedefim Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) okumak. Yalnız bu yıl hem olimpiyatlara gideceğim hem de 2013'teki '19 Yaş Avrupa Gençler Şampiyonası'na hazırlanacağım için üniversiteye gitmiyorum” diye konuştu.

Ailesinin başarısını duydukça mutlu olduğunu vurgulayan Yiğit, en genç sporcu olarak olimpiyatlardan en iyi sonucu almayı, tur atlamayı istediğini kaydetti.

“Birçok olimpiyata gidecek ve Türk milletini sevindirecek”

Antrenör Çağatay Taşdemir ise Yiğit'in Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk badmintoncu olmasının yanında, bu dalda olimpiyatlara katılan dünyadaki en genç sporcu unvanına da sahip olduğunu vurguladı.
Ego Spor Kulübü'nün lisanslı sporcusu olan Yiğit'in, turnuvalara gitmeye başladığı ilk yıl olimpiyatlara gitmeye hak kazandığını ifade eden Taşdemir, “Neslihan, birçok olimpiyata gidecek ve Türk milletini sevindirecek” dedi.

Neslihan Yiğit, bugün Londra'ya hareket edecek. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları badminton müsabakaları, 28 Temmuz'da başlayacak, 5 Ağustos'a kadar sürecek.

İlişkili Haberler