Türk malı TV’ye Avrupa’da ’patent baskısı’ başladı

Hürriyet Haber
03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.08.2006 - 23:45

Avrupa pazarından önemli bir yere sahip olan Türk televizyon üreticilerinin, patent konusunda baskı gördüğünü belirten Vestel Dış Ticaret başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, Avrupa’da artık yeni savaşın adının "Patent Savaşı" olduğunu kaydetti.

Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Manisa’da bulunan Vestel City’de bir basın toplantısı düzenledi.

ÜRETİM ÜSSÜ:

Erdoğan, LCD ve plazmaya hızlı geçişle birlikte bu ürünlerin fiyatlarının düştüğünü, tüketicinin elektronikle bilgi teklonojilerini tek bir platformda birleştirmeye doğru gittiğini söyledi. Avrupa’da beyaz eşya üreticilerinin, düşük büyüme oranları, yüksek penetrasyon, artan işçilik ve hammaddede maliyetleri nedeniyle kár marjı baskısı yaşadığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin konumu dolayısıyla elektronik ve beyaz eşyada üretim üssü haline geldiğini kaydetti. Dijital ürünlerin pazar payının arttığına da dikkat çeken Turan Erdoğan, giderek gelişen mikroçipler sayesinde ürünlerin içindeki yazılımların sayısı ve değerinin arttığını belirtti. Vestel’in donanımın yanı sıra, 2001’den bu yana yazılıma ciddi yatırım yapmaya başladığını anlatan Erdoğan, 600’e yakın yazılım mühendisi çalıştırdıklarını Türkiye’de istedikleri kadar yazılım mühendisi bulamadıklarını ifade etti.

SAVAŞIN ADI PATENT:

Erdoğan, geçen yıl 10 milyon 868 bin TV üreterek dünyanın dördüncü büyük TV üreticisi olan Vestel Elektroniğin 13 milyon kapasiteyle Avrupa’nın da açık ara en büyük televizyon üreticisi olduğunu kaydetti. Erdoğan, Türk televizyon üreticilerinin Avrupa’daki pazar payının yüzde 60 olduğunu söyledi. Türk üreticilerinin bu yüksek pazar payı yüzünden Avrupa’da patent konusunda sıkıntılar yaşadığını kaydetti. Erdoğan, Avrupa ülkelerinin patent konusunda sorunlar çıkararak Türk üreticilere baskı yaptığını, sınırlarda araçlarının durdurulduğunu ve yüksek miktarlarda patent ücreti ödemek zorunda kaldıklarını anlattı. Erdoğan, "Yeni savaşın adı patent savaşı. Beyaz eşyada patent dosyamızı yüzde 20’lerden yüzde 60’lara çıkardığımız zaman, beyaz eşyada patent istemeyecekler" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı