Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk mahkum dayaktan öldü

  A.A.
  11 Ağustos 2009 - 12:15Son Güncelleme : 11 Ağustos 2009 - 12:24

  Belçika'da hapishane de hayatını kaybeden tutuklu Mikail Tekin'e yapılan otopsi sonunda, ölüm nedeninin "fiziksel şiddet" olduğu belirlendi.

  Belçika'nın Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi günü hayatını kaybeden tutuklu Mikail Tekin'e yapılan otopsi sonunda, ölüm nedeninin "fiziksel şiddet" olduğu belirlendi. 

  Türk vatandaşı olduğu belirtilen ve bir trafik polisiyle tartışmaktan 7 Ağustosta gözaltına alındığı bildirilen Tekin'in (31) ölümü üzerine hapishane yönetimi bir açıklama yaparak, ölüm nedenini "yemek yerken boğulma" olarak duyurmuş, ancak diğer mahkumlar, nedenin "tecrit hücresine nakil sırasında işkence" olduğunu savunarak isyan hareketi başlatmıştı.

  Savcılık, yapılan otopsi sonunda Tekin'in vücudunda şiddetten kaynaklanan yara izleri tespit edildiğini açıkladı ve 3 gardiyanı sorguya aldı.
  Savcılık, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildiriyor.

  Jamioulx hapishanesinin gardiyanları, 3 arkadaşlarının sorguya çekilmesi üzerine bugün grev başlattı. Hapishanede 280 yatak kapasitesine karşın, 440 tutuklu bulunduğu belirtiliyor.

  Belçika İnsan Hakları Derneği (LDH), ülkedeki insan hakları ihlallerinin giderek arttığına işaret eden kapsamlı yıllık raporunu bu yıl başında açıklamıştı.

  "Başka ülkelerde insan hakları söz konusu olduğunda çok konuşan Belçika'nın kendine miyop baktığını" ifade eden LDH, bu ülkede bazı temel hak ve hürriyetlerin saygı görmediğini savunmuştu.

  LDH, Avrupa Konseyi ve BM kurumlarının da Belçika'yı uzun yıllardır uyardığını hatırlatmıştı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu da, sürekli denetlemelerin ardından, Belçika'daki hapishanelerin durumunun "içler acısı" olduğunu tekrarlıyor.

  Belçika hapishanelerinde 8 bin 200 yatak kapasitesine karşın, 10 bin tutuklu veya mahkum barındırılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı