KOCAELİ HABERLERİ

"Türk Lojistik Destek Gemileri Eğitim Tatbikatı"

AA / Metin Girgin,Halil İbrahim Taşel
28.01.2015 - 14:09Son Güncelleme :

- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu ve emrindeki yüzer unsurların imkan ve kabiliyetlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen tatbikat İzmit Körfezi'nde başladı

AA / Metin Girgin,Halil İbrahim Taşel

KOCAELİ (AA) - Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu ve bağlı yüzer unsurların imkan ve kabiliyetlerini tanıtmak amacıyla düzenlediği "Türk Lojistik Destek Gemileri Eğitim Tatbikatı", İzmit Körfezi'nde başladı.

Lojistik Destek Gemileri Komodoru Deniz Kıdemli Albay Metin Çulcu, TCG Yarbay Kudret Güngör (A-595) Gemisi'nde tatbikat hakkında basın mensuplarına brifing verdi.

Donanma Komutanlığına bağlı Komodorluğun 4 akaryakıt, 2 römorkör ve 1 su gemisi olmak üzere 7 gemiyle görev yaptığını belirten Çulcu, teknolojik harp ortamında önemi artan lojistik destek gemilerinin Türk donanmasının yüzen unsurlarına kesintisiz destek verdiğini söyledi.

Çulcu, TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi'nin NATO standartlarında, deniz ikmal kabiliyetine sahip, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 2 gemiden biri olduğunu kaydederek, geminin her iki taraftan aynı anda denizde akaryakıt ve su ikmali yapabildiğini vurguladı.

Geminin 1997'den bugüne bin 386 defa denizde ikmal yaptığı bilgisini veren Çulcu, şöyle devam etti:

"TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi, helikopterle dikey ikmal ve güvertede helikoptere yakıt ikmali kabiliyetine sahiptir. Gemideki revirde ilk yardım kapsamında poliklinik bulunmaktadır ve küçük cerrahi işlemler yapılmaktadır. Lojistik Destek Gemiler Komodorluğu, muharip unsurların karada ve denizde akaryakıt, su malzeme ihtiyaçlarının karşılanmasını, akaryakıt depolarının bütünleme ikmallerini ve depolar arası transferlerini gerçekleştirme, yara alan, karaya oturan ve arıza yapan gemilerin yedeklenmesini sağlamaktadır. Torpidoları denizden alma, gemi yangınlarına müdahale etme, emredildiğinde de insani yardım harekatına destek olmaktadır.

Cumhuriyet döneminde modern lojistik destek gemileri ile teçhiz edilmiş deniz kuvvetlerimiz, tüm unsurlarıyla bölgemizde ve dünya çapında caydırıcı önemli güç olma vasfını kazanmıştır."

- Lojistik destek gemileri, ikmal yaptı

Brifingin ardından İzmit Körfezi'ndeki eğitim tatbikatı kapsamında TCG Albay Hakkı Burak Gemisi, TCG Mızrak Hücum Botu'na su ve akaryakıt nakli yaptı.

Senaryo gereğince kazada yara alan TCG Yüzbaşı İhsan Tulunay Gemisi, TCG Darıca Römorkörü tarafından çelik halatlarla çekildi.

Gemide hastalanan asker, S-70 Seahawk tipi helikopterle TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi'ne nakledildi.

Daha sonra arızalanan geminin ihtiyacı malzemeler, dikey ikmal yapan helikoptere yüklendi.

- TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi

Komutanlığını Deniz Kıdemli Albay Erol Küçük'ün yaptığı TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi, yüzen unsurların yakıt ve gıda ihtiyaçlarının sağlanması görevini yürütüyor. Tuzla Tersanesi'nde inşa edilerek 1996'da hizmete alınan gemide 146 personel bulunuyor. "Kesintisiz destek" sloganıyla görev yapan gemi, "donanmanın en büyük gemisi" özelliği taşıyor.

Yüklüyken 19 bin 253 ton ağırlığa sahip gemi, 9 bin ton dizel yakıt, 430 ton jet yakıtı ve 2 bin 600 ton su taşıyabiliyor. Geminin güvenliği, yakın savunma silahı Phalanx ve 35 milimetrelik 2 topla sağlanıyor.

Diğer gemilere açık denizde seyir halindeyken yakıt desteği sağlayabilen gemi, saatte 415, dakikada ortalama 7 ton yakıt aktarabiliyor.

Denizde Türk savaş gemileri için lojistik üs görevi gören gemi, ismini TCG Muavenet Gemisi'nde yaşamını yitiren Yarbay Kudret Güngör'den alıyor.

- Şehit yarbayın kişisel eşyası gemide sergileniyor

NATO'nun Ege Denizi'nde 1 Ekim 1992'de gerçekleştirdiği "Display Determination-92 Tatbikatı"nda ABD'nin USS Saratoga Gemisi'nden ateşlenen Sea Sparrow güdümlü mermisinin TCG Muavenet'e isabet etmesi sonucu 38 yaşında şehit olan Yarbay Kudret Güngör'ün annesi tarafından kendisine verilen şapkalar, isimlik, kullandığı not defteri ve özel eşyası adını taşıyan gemide sergileniyor.

Donanmadakiler arasında tek dişçi muayenehanesi bulunan gemide, diş hekimi görev yapıyor. Gemide ayrıca genel cerrahi uzmanı, röntgen, anestezi ve ultrason cihazlarıyla ameliyathanede hizmet veriyor.

Tatbikatın akşam saatlerinde sona ermesi planlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden "Türk Lojistik Destek Gemileri Eğitim Tatbikatı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 14 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Türk Lojistik Destek Gemileri Eğitim Tatbikatı" haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:55
  • Akşam
   18:20
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı