Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk kurbanı unutmadılar

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 12:04

  Dünya tarihinin bilinen en kanlı terör eylemi 11 Eylül saldırılarının üzerinden tam 11 yıl geçti. 2001 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin (DTÖ) New York’taki kulelerinin yerlebir edildiği saldırıda yaklaşık üç bin kişi hemen hemen aynı dakikalar içinde hayatını kaybetmişti. Başta New York şehri olmak üzere ABD’nin dört bir yanında dün çok sayıda anma töreni düzenlendi. Törenlerde saldırıların tek Türk kurbanı Zühtü İbiş de unutulmadı.

  “Ben iyiyim” demişti

  11 Eylül 2001 günü teröristlerce kontrol edilen American Airlines uçağı, Aşağı Manhattan’daki DTÖ kuzey kulesine kasten çarptığında, tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden korkunç anları yaşayanlardan biri de, binanın 103. katında bulunan Zühtü İbiş’ti. Çarpmadan sonra birkaç dakika hayatta kalmayı başaran İbiş, karısı Leyla Uyar’ı aradı ve “Buraya bir uçak saldırısı oldu; ama ben iyiyim. Şimdi kapatmam lazım, binayı boşaltıyorlar” diyerek kendisini rahatlatmak istedi. Gelgelelim İbiş’ten bir daha asla haber alınamadı. Yapılan aramalarda İbiş’in cesedine ait birkaç parçaya ulaşıldı ve bunlar memleketi Sarıyaprak’ta toprağa verildi. İşte o saldırılarda ölen Zühtü İbiş’in karısı Leyla Uyar artık Ankara’ya yerleşti. Kendine yeni bir hayat kuran Uyar, ünlü bir pizza markasını yöneten firmada idarecilik yapıyor.

  11 EYLÜL'ÜN YILDÖNÜMÜ BU SENE BÖYLE ANILDI - FOTO GALERİ

  11 EYLÜL'DE NE OLMUŞTU / FOTO ANALİZ

  /images/100/0x0/55ea9be4f018fbb8f88b2760Tek Türk’ün bayrağı

  California’da bulunan Pepperdine Üniversitesi, 11 Eylül’ü farklı bir şekilde andı. Öğretim görevlileri ve öğrenciler, saldırılarda yaşamını yitiren herkes için, vatandaşı oldukları ülkenin bayrağından birer tane dikti. Bayrağı dikilen kurbanlar arasında Zühtü İbiş de vardı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı