Spor Türk kovboylar vahşi batıda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk kovboylar vahşi batıda

YEREL HABERLER TÜRK KOVBOYLAR VAHŞİ BATIDA

Türkiye'de 245 bin kişi arasından seçilen 4 genç, ABD'nin kanyonlar eyaleti Utah'da macera dolu bir hafta geçirdi. Çeşitli ülkelerden 21 genç, ciplerle 1500 metre yüksekliğindeki dağlara tırmandı, Colorado Nehri'nde rafting yaptı, geceleri kovboy kamplarında konakladı. Dev kanyonlardan iplerle kayarak inen, motokros ve rodeo yapan Türk gençler, zorlu parkurları başarıyla geçtiler. Marlboro Adventure'ın Türk kovboyları Emre Uçku, Korhan Varol, Ethem Esendemir ve Burak Emgen, zorlu fakat rüya gibi bir macera yaşadılar.

Adventure '98 (Macera 98), Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Kuveyt, Bahreyn, Umman ve Katar'dan gelen ‘‘kovboy adayları’’nın ABD'nin Utah Eyaleti'nin Salt Lake City'de buluşmasıyla başladı. 21 gençten oluşan ‘‘Marlboro Adventure Team’’ ve 32 gazeteci, daha sonra Colorado Nehri kıyısındaki ‘‘macera beldesi’’ Moab kasabasına geçtiler. Macera ekibi, nehir kıyısındaki çadırlardan oluşan kampta, kovboylar tarafından karşılandı.

Adventure 98'in ilk iki gününde, yüzlerce metre yüksekliğindeki Cataract kanyonları arasından akan Colorado Nehri'nde rafting yapıldı. Deneyimli rehberlerle yapılan raftingte, Türk gençlerin içinde bulunduğu bot, ‘‘rapid’’ adı verilen akıntılı yerlerden geçerken devrildi. Büyük heyecan yaşayan gençler, daha önce kendilerine öğretilen yöntemleri uygulayarak yeniden bota çıkmayı başardılar.

Gençler, kampın üçüncü gününde bisiklet ve motosiklerlerde 2 bin metrelik Top Of The World'a (Dünyanın Tepesi) tırmandılar. Dördüncü günde ise koyboy kıyafetlerini kuşanarak at sırtında gezinti yaptılar. İlk deneyimlerine karşın Vahşi Batı'nın koyboylarını aratmayacak şekilde at binen Türk gençler, rodeo yarışmalarında da kementlerini başarıyla kullandılar.

Adventure 98'in iki gün süren ‘‘jeeping’’ bölümünde heyecan doruk noktaya ulaştı. Özel yapım, 4x4 Wrangler cipleri kullanan gençler, Poison Spider Trail (Zehirli Örümcek) bölgesinde 1500 metrelik dağa tırmandılar. Kayalarla kaplı, zaman zaman 60 derecelik yokuşların bulunduğu tırmanışta 15 kilometrelik yol, 6 saatte geçilebildi. Gençler daha sonra 55 metre yüksekliği olan Corona Arch'da ‘‘rappelling’’ yaptılar. Türk kovboylar, binlerce yılda doğa şartlarının ortasını oyduğu dev kayanın üzerinden iplerle kayarak başarıyla aşağıya indiler.

Dört Türk genci, atlara kovboylardan dana ustalıkla bindiler, rodeoda da hayli iddialı olduklarını kanıtladılar.

Macera 98'in en heyecanlı bölümünü, 55 metre yükseklikteki doğa harikası kayadan ihle iniş oluşturdu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle