Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk komşusunun evini yaktıran Hollandalı'ya ömür boyu hapis

  A.A.
  06.02.2006 - 18:47 | Son Güncelleme: 06.02.2006 - 18:47

  Hollanda'nın Eindhoven kentinde önceki yıl Türk komşusunun evini yaktırmak ve iki çocuğunun ölümüne yol açmaktan suçlu bulunan Hollandalı için, yüksek mahkemede de ömür boyu hapis istendi.

  Den Bosch Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmada, savcılık, olayda baş sanık olarak yargılanan ve daha önce yerel mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 37 yaşındaki Hollandalının (R.M.), Kaya ailesini bilerek ve planlayarak öldürmeye tam teşebbüsten suçlu olduğunu bildirdi.
  Kaya ailesinin evi, 8 Ağustos 2004 gecesi posta kutusuna benzin dökülerek yakılmış ve çıkan yangında Barış (8) ve Bircan (14) Kaya kardeşler yanarak ölmüşlerdi.
  Daha sonra yakalanan ve uyuşturucu bağımlısı olduğu belirlenen 23 yaşındaki sanık, Türk ailenin evini, komşusunun isteğiyle 50 avro karşılığı onun aldığı benzinle kundakladığını itiraf etmişti. Yangını çıkaran sanıkla kundaklamaya azmettiren kişi ve bunların kız arkadaşları olduğu belirtilen komşularının da yangını kimseye haber vermeyerek seyrettikleri belirlenmişti.
  Yerel mahkemede yapılan yargılamada, geçen yıl ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hollandalı, karara itiraz ederek yüksek mahkemeye başvurmuştu.
  Yüksek mahkemede savcı, kundakçı ve öteki iki sanık hakkında da 15 ile 18 yıl arasında değişen ağır hapis cezası talebinde bulundu. Bu sanıklarsa yerel mahkemede 12 ile 15 yıl arasında değişen cezaya çarptırılmışlardı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı